Niskie ceny spędzają sen z powiek producentom trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2015,11:30 Aktualizacja: 09-08-2015,11:31
A A A

Producenci trzody chlewnej w całej Unii Europejskiej narzekają na niskie ceny skupu. Nadzieja na poprawę sytuacji pojawiła się w związku z rozwojem nowych rynków eksportowych.

Prawie wszystkie kraje UE notują zrównoważoną sytuację na rynku. Podaż tuczników jak i popyt jest jednak na niskim poziomie.

"Na polskim rynku sytuacja jest stabilna. Utrzymująca się ze względu na duże upały niższa podaż tuczników jest w całości zagospodarowana. Zakłady utrzymują niższą liczbę ubojów" - informuje Krajowy Związek Producentów Trzody Chlewnej.

wieprzowina, rynek mięsa, trzoda chlewna

Eksport wieprzowiny nie był tak niski od 2010 roku

Kraje Unii Europejskiej sprzedały w maju 114,7 tys. ton wieprzowiny. To o 14 proc. mniej niż przed rokiem i najgorszy wynik od 2010 roku. Spadek dostaw eksperci tłumaczą m.in. wzrostem cen w porównaniu z poprzednimi miesiącami. A to oznacza...
Organizacja podkreśla, że cena w większości zakładów mięsnych została utrzymana na poziomie z ubiegłego tygodnia. Szczególnie trudną sytuację przeżywają zakłady, które nastawione są na sprzedaż mięsa, a ograniczyły przetwórstwo. Do kraju wpływa tanie mięso z Hiszpanii, Danii i Niemiec, z którym trudno jest konkurować.

W Hiszpanii w ostatnich tygodniach notowany jest spadek wagi ubojowej tuczników. Wzrost ceny jednak nie następuje z powodu dużych zapasów mięsa w zakładach.

Wystarczającą podaż surowca zanotowano w Austrii, Holandii, Belgii i Niemczech. W Danii cena wzrosła o 3 centy w ostatnim tygodniu.

trzoda chlewna, wieprzowina, indie, holandia

Holandia będzie eksportować wieprzowinę do Indii

Indie zatwierdziły świadectwa eksportowe na dostawy holenderskiej wieprzowiny i produktów wieprzowych. Wieprzowina nie jest w Indiach szczególnie popularnym gatunkiem mięsa, ale kraj ten jest bardzo interesującym rynkiem zbytu dla...
We Francji cena nieznacznie spadła.

Spadek jednak był z wysokiego poziomu, który ukształtował się na skutek wcześniejszych protestów rolników.

"Niewielka nadzieja na poprawę pojawiła się w związku z rozwojem rynków eksportowych. Holandia podpisała umowę na eksport do Indii. Restrykcje nałożone na Niemcy świń na eksport wieprzowiny do Japonii ze względu na klasyczny pomór zostały złagodzone" - czytamy na kzp-ptch.pl.

Pocieszający jest fakt, że w Niemczech wróciła pogoda sprzyjająca grillowaniu. Niestety nie przekłada się to na wzrost ceny rynkowej. W magazynach zalegają spore zapasy, z którymi nie ma co zrobić.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu