Eksport wieprzowiny nie był tak niski od 2010 roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2015,15:00 Aktualizacja: 08-08-2015,10:02
A A A

Kraje Unii Europejskiej sprzedały w maju 114,7 tys. ton wieprzowiny. To o 14 proc. mniej niż przed rokiem i najgorszy wynik od 2010 roku.

Spadek dostaw eksperci tłumaczą m.in. wzrostem cen w porównaniu z poprzednimi miesiącami. A to oznacza zmniejszenie różnicy między stawkami towarów z UE i Stanów Zjednoczonych - informuje FAMMU/FAPA. Ponadto wyższa produkcja wieprzowiny w USA sprzyjała odzyskaniu wielu rynków utraconych w ostatnich 18 miesiącach z powodu epidemicznej biegunki świń.

wieprzowina, rynek mięsa, trzoda chlewna

Wieprzowina coraz droższa. W czerwcu ceny poszły w górę

100 kilogramów mięsa klasy E kosztowało średnio we Wspólnocie 146,61 euro. To o 3,2 proc. więcej niż w maju, ale o 14,2 proc. mniej niż o tej porze przed rokiem. W czerwcu ceny najbardziej poszły w górę w Czechach (5,1 proc.),...

Według Komisji Europejskiej od stycznia do końca maja Wspólnota wyeksportowała do krajów trzecich ok. 1.152 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu), czyli o 1,8 proc. więcej niż przed rokiem.

W strukturze towarowej największy udział miały podroby i tłuszcze (518 tys. ton) oraz mięso mrożone (500 tys. ton). Spadek wywozu dotyczył żywca (44 proc. do 8 tys. ton) oraz kiełbas i przetworów (13 proc. do 69 tys. ton).

Głównymi odbiorcami wyrobów były kraje azjatyckie - Chiny, Japonia, Korea Południowa, Hongkong i Filipiny. Z kolei Rosja sprowadziła w pierwszych pięciu miesiącach tylko 5,6 tys. ton produktów (przede wszystkim słoniny, podrobów i przetworów) wobec ok. 52 tys. ton w tym samym okresie 2014 r.

Najwięcej mięsa i produktów wieprzowych wyeksportowały na rynki trzecie Niemcy, Dania, Hiszpania i Holandia. Państwa UE zakupiły z kolei w krajach trzecich 14,9 tys. wyrobów - o 1,1 proc. więcej niż przed rokiem. Najważniejszym dostawcą była tradycyjnie Szwajcaria.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu