Kryzys na rynku trzody spowodowany rosyjskim embargiem i ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2015,8:10 Aktualizacja: 08-12-2015,8:49
A A A

Rosyjskie embargo na import żywności oraz wystąpienie w Polsce afrykańskiego pomoru świń to główne przyczyny złej sytuacji na rynku trzody chlewnej - ocenia Krajowa Rada Izb Rolniczych. W ciągu roku ceny żywca spadły o ok. 10 proc. nawet do 3 zł/kg.

Według Izb Rolniczych kryzys cenowy, utrzymujący się z małymi przerwami od ponad dwóch lat, dotknął w szczególności gospodarstwa, które zainwestowały w modernizację procesów technologicznych, po to, aby skutecznie konkurować na wspólnym rynku.

ceny, tuczniki, trzoda chlewna, skup żywca

Ceny skupu trzody w 2016 r będą rosły? Optymistyczne prognozy KE

Ceny skupu trzody w Polsce i w Europie w przyszłym roku będą stabilniejsze i nieco wyższe niż w bieżącym. Wpłyną na to system dopłat do prywatnego magazynowania wieprzowiny oraz spadek pogłowia świń w krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza macior...

- Na tak złą sytuację na rynku trzody chlewnej ma wpływ embargo na żywność ze strony Rosji i wystąpienie w Polsce afrykańskiego pomoru świń. Nie można także wykluczyć zmowy cenowej przedstawicieli sektora przetwórczego - powiedział PAP Wiktor Szmulewicz, szef KRIR.

Jak mówił, zastanawiające jest to, że od kilku lat spadek cen skupu wieprzowiny ma miejsce w okresach przedświątecznych, gdy zwiększa się popyt na mięso i jego przetwory. W tym czasie zakłady przetwórcze, mając gwarancję zbytu swoich produktów, kupują tanio surowiec osiągając ogromne zyski.

Zdaniem Szmulewicza, jedną z przyczyn spadku cen mogą być również nieprawidłowości w prowadzeniu i rozliczaniu produkcji w systemie nakładczym. Polega on na świadczeniu określonego rodzaju usług przez rolników na rzecz zakładów przetwórczych produkujących pasze i inne środki do produkcji rolnej. W ramach podpisanej umowy rolnik otrzymuje wszelkie niezbędne środki do produkcji (prosięta bądź warchlaki, pasze, dodatki, leki) w zamian podejmuje się chowu zwierząt.

Umowa przewiduje zryczałtowane wynagrodzenie dla rolnika, zależne od efektów ekonomicznych mierzonych kosztem wyprodukowania 1 kg żywca wieprzowego. W umowach takich nie ma odniesienia do cen skupu tuczników. Dostarczane rolnikom prosięta najczęściej pochodzą z Holandii, Belgii, Danii, Niemiec oraz Litwy i Łotwy, co może stwarzać realne zagrożenie w postaci przeniesienia ASF.

Jak zauważył prezes izb rolniczych, system nakładczy zaciemnia obraz faktycznej oceny ilości pogłowia świń w naszym kraju, tym bardziej, że nie jest znana skala tuczu na zlecenia.
producenci trzody chlewnej, program bioasekuracji, hodowcy ryb słodkowodnych

Producenci trzody chlewnej i hodowcy ryb słodkowodnych dostaną wsparcie

Producenci trzody chlewnej z obszaru objętego programem bioasekuracji oraz hodowcy ryb słodkowodnych wnioski o pomoc mogą składać do 14 grudnia w biurach powiatowych ARiMR. W wyniku zmian rozporządzeń dotyczących zakresu i realizacji zadań ARiMR...

Zwierzęta, które trafiają do rolników do tuczu widnieją w systemie IRZ (System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt) jako ich własność, co nie jest do końca prawdą, gdyż faktycznym ich posiadaczem jest zleceniodawca usługi.

Zdaniem rolników, chów nakładczy niszczy rodzimych producentów, przyczyniając się bezpośrednio do spadku cen w skupie. - Samorząd rolniczy domagał się wielokrotnie, oraz uważa za niezbędne uregulowanie prawne tego procesu, między innymi poprzez przypisanie tej trzody do numeru stada zakładu przetwórczego - podkreślił Szmulewicz.

Izby wskazują, że na szczeblu krajowym powinny pilnie zostać podjęte działania rządu prowadzące do przyjęcia programu odbudowy produkcji trzody chlewnej. Wskazane byłoby też np. uruchomienie przez Agencję Rezerw Materiałowych (ARM) zakupu półtusz wieprzowych na zapasy państwowe.

Szmulewicz uważa, że kolejną sprawą jest zwiększenie nadzoru weterynaryjnego nad importem sprowadzanego mięsa. W opinii rolników jest ono niskiej jakości. Konieczne wydaje się również zwrócenie na zwartość mięsa w wędlinach. Jeżeli w składzie danego wyrobu udział mięsa jest mniejszy niż 80 proc., to na etykiecie powinno widnieć "wyrób mięsopodobny".
rynek trzody chlewnej, ceny trzody chlewnej, rolnicze protesty

Resort ma propozycje działań na rynku trzody chlewnej

Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej wymaga pilnych działań bieżących oraz długofalowych. Ministerstwo rolnictwa przedstawiło swoje propozycje, które mają poprawić coraz trudniejszą sytuację producentów. Od rolników z...

Konieczna jest również skuteczna promocja rodzimej produkcji rolno-spożywczej, która jednak nie będzie możliwa bez przyjęcia definicji polskiej żywności i wdrożenia czytelnego systemu jej oznakowania w taki sposób, aby nabywca łatwo mógł zidentyfikować kraj pochodzenia.

Prezes KRIR wskazał, że istotne znaczenie będzie miało dla producentów trzody powiązanie ich umowami kontraktacyjnymi z zakładami przetwórczymi, jak też przyspieszenie płatności za nabywane od rolników produkty. Rozwiązania wymaga też kwestia relacji między dostawcami żywności a sieciami handlowymi.

Kluczową sprawą pozostaje zwalczenie ASF w naszym kraju, bo bez tego nie da się eksportować mięsa na rynki poza unijne. - Bez środków finansowych koła łowieckie nie uporają się ze zmniejszeniem się stad dzików, które są nosicielami wirusa tej choroby. Rolnikom zaś trudno będzie utrzymywać reżimy produkcyjne - zakończył Szmulewicz.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu