Komisja rolnictwa za projektem specustawy w sprawie ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2016,13:30 Aktualizacja: 05-09-2016,13:58
A A A

Przedstawiciele wszystkich klubów jednogłośnie poparli w poniedziałek podczas pierwszego czytania w komisji rolnictwa rządowy projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

- Ministerstwo Rolnictwa poprosiło o tryb specjalny przygotowania tej ustawy, dlatego dziś spotkaliśmy się wcześnie rano, jeszcze przed posiedzeniem Sejmu. Odbyło się pierwsze czytanie i wszyscy posłowie, również i opozycja, głosowali za" - relacjonował Krzysztof Ardanowski (PiS).  

psl, informacja rządu o rolnictwie, Władysław Kosiniak-Kamysz, krzysztof jurgiel, asf, specustawa o asf

PSL już wie: specustawa o ASF nie chroni przed rozwojem choroby

Propozycje, które przedstawia minister Jurgiel w specustawie dotyczącej afrykańskiego pomoru świń nie chronią przed rozwojem choroby i nie satysfakcjonują polskich rolników - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Szef...

Polityk podkreślił, że sprawa jest poważna i dlatego w takim trybie nadzwyczajnym jest procedowana. Wyjaśnił, że projektowana specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem ASF w Polsce zawiera dodatkowe, nadzwyczajne narzędzia dla rządu, by z gospodarstw położonych w strefach ochronnych można było skupić, bez postępowania przetargowego zdrowe zwierzęta.

Rządowy projekt proponuje, aby do zamówień na dostawy produktów mięsnych z mięsa wyłącznie wieprzowego, pochodzącego tylko od świń utrzymywanych co najmniej trzy miesiące bezpośrednio przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami oraz innymi środkami kontroli lub ochronnymi ustanowionymi w związku z wystąpieniem choroby.

Zgłoszona i przyjęta w trakcie pierwszego czytania przez Ardanowskiego poprawka proponowała skrócenie z trzech do dwóch miesięcy czasu oceny masy ubojowej świń. - Może się zdarzyć, że przy dużych warchlakach i przy bardzo dobrym, zbilansowanym żywieniu masa ubojowa będzie osiągnięta wcześniej - tłumaczył poseł.
afrykański pomór świń, asf, trzoda chlewna, handel trzodą chlewną, prokuratura

Prokuratura połączy w jednym śledztwie wątki dotyczące ASF

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku będzie prowadziła śledztwo dotyczące rozprzestrzeniania się ASF w Podlaskiem - taką decyzję podjęła miejscowa prokuratura regionalna. Postępowanie obejmie wszystkie przypadki zakażenia świń w województwie...

Posłów opozycji interesowało, czy ministerstwo rolnictwa zawarło już jakieś umowy lub podpisało listy intencyjne z ubojniami, zainteresowanymi przetworzeniem mięsa z opisanych przez ustawę zwierząt.

Obecny na posiedzeniu komisji Jacek Bogucki, wiceszef resortu poinformował, że jest sześć deklaracji na piśmie od zakładów, które są w stanie przerobić znacznie więcej, niż jest świń na tym terenie i skupić wszystkie zdrowe zwierzęta.

- Nie przygotowalibyśmy tego projektu, gdyby nie było uzgodnień z zakładami, rozmów, konsultacji. Ponadto zakłady, które położone są na terenie tych stref, ich "być albo nie być", to jest przystąpienie do tego projektu, bo przecież straciły dostęp do surowca. Gwarantuję, że ten skup ruszy od razu, jak tylko uchwalimy tę ustawę - dodał.

Wiceminister wskazał również, że nie obawiałby się spadku cen surowca, gdyż w ostatnim czasie one rosną. Wyjaśnił, że średnia stawka nie będzie dotyczyła obszaru zamkniętego, lecz pozostałej części województw, gdzie utworzono obszar zamknięty. - Świń zaczyna w Polsce brakować, więc ta cena na pewno będzie ceną uczciwą i przyzwoitą - podkreślił.

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje także inną specustawę, która zmieni kilka ustaw w sprawach dotyczących warunków chowu i hodowli świń. Jej projekt ma być procedowany przez Sejm 12 września. Zmiany mają dotyczyć m.in. kwestii odstrzału dzików, bezpieczeństwa hodowli trzody chlewnej, systemu wydawania świadectw zdrowia dla zwierząt, systemu ich identyfikacji.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu