Kamery termowizyjne pomocne przy odstrzale dzików?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-12-2016,11:35 Aktualizacja: 09-12-2016,11:43
A A A

Dziki nadal stanowią poważne zagrożenie w szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. Świadczą o tym kolejne trzy przypadki. W sumie mamy ich 148. Dlatego przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej proponują uskutecznić odstrzał tych zwierząt dopuszczając do użycia kamery termowizyjne.

- W związku z tym, że wirus ASF rozprzestrzenia się w populacji dzików konieczna jest jej redukcja na obszarze wyznaczonych stref ASF. Aby podnieść skuteczność osiągnięcia tego celu w krótkim czasie, proponujemy dopuszczenie urządzeń optycznych noktowizyjnych do wykonywania odstrzałów dzików w rejonach występowania ASF - czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Przedstawiciele związku proponują, aby w opublikowanym już projekcie rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wykonywania polowania wprowadzić zapis o dopuszczeniu używania urządzeń optycznych noktowizyjnych do wykonywania odstrzałów w rejonach występowania chorób zwierzyny oraz polowań redukcyjnych populacji zwierzyny łownej.

Minister środowiska wspólnie z ministrem rolnictwa mogą ustalić terminy i rejony w których myśliwi mogliby polować przy użyciu urządzeń noktowizyjnych w tym kamer termowizyjnych.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu