Kamery termowizyjne pomocne przy odstrzale dzików?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-12-2016,11:35 Aktualizacja: 09-12-2016,11:43
A A A

Dziki nadal stanowią poważne zagrożenie w szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. Świadczą o tym kolejne trzy przypadki. W sumie mamy ich 148. Dlatego przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej proponują uskutecznić odstrzał tych zwierząt dopuszczając do użycia kamery termowizyjne.

- W związku z tym, że wirus ASF rozprzestrzenia się w populacji dzików konieczna jest jej redukcja na obszarze wyznaczonych stref ASF. Aby podnieść skuteczność osiągnięcia tego celu w krótkim czasie, proponujemy dopuszczenie urządzeń optycznych noktowizyjnych do wykonywania odstrzałów dzików w rejonach występowania ASF - czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Przedstawiciele związku proponują, aby w opublikowanym już projekcie rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wykonywania polowania wprowadzić zapis o dopuszczeniu używania urządzeń optycznych noktowizyjnych do wykonywania odstrzałów w rejonach występowania chorób zwierzyny oraz polowań redukcyjnych populacji zwierzyny łownej.

Minister środowiska wspólnie z ministrem rolnictwa mogą ustalić terminy i rejony w których myśliwi mogliby polować przy użyciu urządzeń noktowizyjnych w tym kamer termowizyjnych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA