Jakie zagrożenia czekają na hodowców świń?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-05-2022,10:00 Aktualizacja: 02-05-2022,11:04
A A A

Ceny tuczników ustabilizowały się na wysokim poziomie. Zdaniem ekspertów wkrótce zaczną one ponownie rosnąć. Na rynku niestety nie brakuje także wyzwań i zagrożeń, do jakich z pewnością należy afrykański pomór świń.

Opłacalność produkcji świń dla wielu hodowców w Polsce zależy od tego, czy znajdują się w strefie wolnej od afrykańskiego pomoru świń czy w obszarze objętym ograniczeniami odpowiednio I, II lub III.

Rolnicy znajdujący się w obszarze III i II otrzymują niższe stawki za surowiec, nawet o 50 groszy za kilogram żywca.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, asf, wirus asf, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, trzoda chlewna

Branżowe szkolenia pomogą zwalczać ASF?

Dlaczego gospodarstwa niekomercyjne powinny spełniać minimalne wymogi bioasekuracji? Kto powinien pokrywać koszty utylizacji truchła? Dlaczego należy organizować wspólne branżowe szkolenia oraz kiedy powinno nastąpić ponowne zasiedlenie...

Fakt, że w tym roku nie wykryto jeszcze żadnych ognisk tej choroby u świń, nie powinien uśpić czujności hodowców.

- Nasilenie występowania ognisk ASF w chlewniach obserwujemy sezonowo, głównie od czerwca do października. Poprzedni rok był nieco inny, ponieważ ogniska u świń występowały jeszcze w grudniu. Bardzo byśmy chcieli, żeby w tym służby nie informowały nas o żadnych zakażeniach wirusem u świń domowych, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że będzie to bardzo trudne - mówi Aleksander Dargiewicz, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG i dodaje:

- Dlatego już teraz chcę uczulić producentów, żeby cały czas, a szczególnie w tym okresie, ściśle przestrzegali zasad bioasekuracji. Bez tych działań nie uda nam się opanować ASF-u.

Będzie popyt na wieprzowinę

myśliwi, polowania na dziki, Polski Związek Łowiecki, padłe dziki, asf, wirus asf, sezon łowiecki, odstrzał sanitarny

Myśliwi upolowali ponad 269 tysięcy dzików

Polski Związek Łowiecki na podstawie materiałów Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu poinformował, że w ubiegłym sezonie łowieckim stwierdzono 2003 upadki dzików. Najwięcej padłych dzików znaleziono w województwie...

Jednym z zagrożeń wpływających na osłabienie popytu na tuczniki może być także spadek spożycia wieprzowiny przez konsumentów.

- Żywność już sporo kosztuje, a będzie jeszcze droższa. Ta sytuacja może wpłynąć na niższe spożycie wieprzowiny, choć póki co nie widzimy żadnych sygnałów obniżenia konsumpcji - mówi Prezes POLPIG.

Obecnie produkty wieprzowe są pożądane, podobnie jak cała żywność, w kontekście wojny toczącej się na Ukrainie.

- Do Polski wjechało 2,8 mln uchodźców. Nie wiemy ilu z nich pozostało w kraju, ale to i tak jest bardzo duża rzesza potrzebujących ludzi, których trzeba wyżywić. Ponadto my również wysyłamy żywność na Ukrainę, więc część produktów wieprzowych jest zdejmowana z naszego rynku. W związku z tym popyt na to mięso rośnie i z pewnością sytuacja ta utrzyma się w najbliższych miesiącach - mówi Dargiewicz.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu