Przywódcy na szczycie w Brukseli mają wezwać Komisję Europejską do większej pomocy dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-03-2024,13:05 Aktualizacja: 12-03-2024,13:06
A A A

Przywódcy państw członkowskich UE zamierzają wezwać Komisję Europejską na szczycie w Brukseli w dniach 21–22 marca do szybkiego opracowania większej liczby środków wsparcia rolników - takie zapisy znalazły się w projekcie konkluzji ze szczytu, z którym zapoznała się PAP. To reakcja na trwające od tygodni protesty.

Kolejne protesty rolników mają się odbyć w tym tygodniu w Belgii i Francji.

W projekcie konkluzji znajduje się wezwanie do Komisji, by podjęła pracę nad „wszystkimi możliwymi środkami krótkoterminowymi, w tym środkami mającymi na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych i osiągnięciem uproszczeń dla rolników”.

Przywódcy mają też wezwać KE do "wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności, w szczególności w celu zapewnienia (im) godziwych dochodów (oraz) zapewnienia uczciwej konkurencji na świecie i na rynku wewnętrznym".

Zaapelują też do Komisji o podejście do liberalizacji handlu z Ukrainą "w uczciwy i zrównoważony sposób".

"Rada Europejska podkreśla znaczenie silnego i zrównoważonego sektora rolnego dla bezpieczeństwa żywnościowego i strategicznej autonomii Unii, wartość tętniących życiem społeczności wiejskich oraz zasadniczą rolę Wspólnej Polityki Rolnej w tym zakresie" - czytamy w projekcie.

Poleć
Udostępnij