Myśliwi upolowali ponad 269 tysięcy dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-04-2022,9:05 Aktualizacja: 29-04-2022,9:04
A A A

Polski Związek Łowiecki na podstawie materiałów Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu poinformował, że w ubiegłym sezonie łowieckim stwierdzono 2003 upadki dzików.

Najwięcej padłych dzików znaleziono w województwie podkarpackim (309), dolnośląskim (297) oraz wielkopolskim (211). Najmniej upadków odnotowano w woj. świętokrzyskim (27), łódzkim (34) oraz opolskim (40).

W ramach odstrzałów planowych indywidualnych oraz zbiorowych upolowano łącznie 130 883 dziki. W przypadku odstrzałów sanitarnych upolowano 136 142 dziki.

Łącznie podczas odstrzałów sanitarnych oraz planowych, upolowano więc ponad 269 tys. dzików.

asf, wirus asf, dziki, odstrzał dzików, odstrzał sanitarny, populacja dzików, liczenie dzików, kompartmentalizacja

ASF. Potrzebna jest obiektywna metoda liczenia dzików

Odstrzał dzików i zbieranie truchła oraz kompartmentalizacja to kolejne tematy, o których rozmawiano podczas spotkania Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF. Od 1 kwietnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. odstrzelono 279 104 dziki w tym...

W odstrzałach sanitarnych udział wzięło 1906 myśliwych, którzy skorzystali z przysługującego im na ten cel prawa do dodatkowego urlopu, wykorzystując łącznie blisko 9 tys. dni urlopowych.

Niespełna 2 tysiące myśliwych, którzy skorzystali z urlopów z tytułu odstrzałów sanitarnych, stanowi niewielką grupę w porównaniu z wszystkimi myśliwymi, którzy byli zaangażowani w walkę z ASF i odstrzały sanitarne.

Ponad 99% myśliwych dokonujących odstrzałów sanitarnych nie skorzystało z dodatkowych dni urlopowych i wykonywali powyższe zadania w ramach swojego czasu wolnego od pracy zawodowej.

Suma wszystkich wpisów w książce ewidencji i pobytu na polowaniu indywidualnym oraz w celu wykonania odstrzału sanitarnego, to niemal 5 milionów indywidualnych wpisów (4 855 153). 3 141 835 z nich dotyczyły polowań planowych indywidualnych, a 1 713 318 dotyczyły wpisów wykonania odstrzału sanitarnego.

"Z przysługujących dodatkowych płatnych dni urlopowych, nierefundowanych przez Skarb Państwa, skorzystał niewielki odsetek myśliwych wykonujących odstrzały sanitarne, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu społecznym myśliwych w walkę z rozprzestrzenianiem ASF przez dziki" czytamy w komunikacie Polskiego Związku Łowieckiego

Podsumowanie sezonu łowieckiego 2021/2022 w pozyskaniu dzików i walce z wirusem ASF znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA