ASF. Potrzebna jest obiektywna metoda liczenia dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-04-2022,10:35 Aktualizacja: 29-04-2022,14:24
A A A

Odstrzał dzików i zbieranie truchła oraz kompartmentalizacja to kolejne tematy, o których rozmawiano podczas spotkania Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.

Od 1 kwietnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. odstrzelono 279 104 dziki w tym 139 056 w drodze odstrzału sanitarnego. Zdaniem Porozumienia, brakuje odniesienia do liczebności populacji tych zwierząt, co uniemożliwia określenie czy wykonany odstrzał był wystarczający do uzyskania jej znaczącej redukcji.

Zastosowanie systemu informatycznego do zgłaszania każdego odstrzelonego lub znalezionego padłego dzika jest dużym krokiem naprzód w bieżącym monitoringu czynnym i biernym.

mysliwi, las, ambona

Odstrzał sanitarny jak biznes. Ustawa wstrząśnie środowiskiem myśliwych?

W wielu kołach doszło do takiej sytuacji, że wytworzyła się grupa myśliwych, która odstrzał sanitarny zaczęła traktować jak biznes – stwierdził wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też ustawę mającą...

Monitoring bierny jest od 40 do 100 razy bardziej efektywny w poszukiwaniu dzików zainfekowanych wirusem ASF od czynnego, jednak zdaniem Porozumienia, musi być on profesjonalnie zorganizowany. Póki co zbieramy poniżej 20% padłych dzików.

"Porozumienie wnioskuje o wprowadzenie nowej, obiektywnej metody liczenia populacji dzików, która pozwoli na zweryfikowanie sporządzanych planów łowieckich pod kątem walki z ASF. W szczególności szacowanie populacji przy pomocy dronów i fotopułapek to metody, które można wprowadzić wszędzie, niezależnie od specyfiki siedliska i w dowolnym czasie w celu wygenerowania porównywalnych danych" czytamy w komunikacie Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.

Hodowcy postulują również o to, aby większa ilość środków przeznaczonych na walkę z ASF była kierowana na zbieranie truchła. Jest to ich zdaniem najskuteczniejszy element zmniejszania presji wirusa ASF w środowisku.

Zdaniem Porozumienia, celowe jest równoległe zwiększenie intensywności odstrzałów oraz poszukiwań padłych dzików, liczby zaangażowanych osób, psów i utylizacji znalezionych zwierząt.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, asf, wirus asf, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, trzoda chlewna

Szukają rozwiązań w obliczu kolejnego sezonu ASF w Polsce

Branżowe Porozumienia ds. Walki z ASF obradowało w kwietniu. Podczas spotkania dyskutowano o tematach dotyczących między innymi wprowadzania i zdejmowania stref ASF, wyrównywania dochodu dla znajdujących się w nich hodowców oraz...

"Wnioskujemy o intensywne poszukiwanie padłych dzików w promieniu 5 km od potwierdzonych ognisk u świń i dzików z udziałem przeszkolonej w tym zakresie okolicznej ludności oraz przewodników z psami pod nadzorem myśliwych" apelują sygnatariusze porozumienia.

Kompartmentalizacja jest przygotowywana

Kompartmentalizacja to rozwiązanie przygotowane przez branżę i stosowane w krajach, których większość terytorium jest objęta chorobą zakaźną zwalczaną z urzędu. Podmioty działające w kompartmencie muszą być objęte zaawansowanym, wspólnie zarządzanym system bioasekuracji.

Porozumienie poinformowało, że branża rozpoczęła przygotowanie standardu systemu dla kompartmentalizacji ASF.

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie dwóch projektów pilotażowych tj. dla produkcji świń oraz produkcji nasienia.

"Niezbędny jest aktywny udział MRiRW, GIW oraz współpraca partnerów zagranicznych (FR/DE/DK) w przygotowaniu projektów pilotażowych i docelowych rozwiązań unijnych" podsumowuje Branżowe Porozumie ds. Walki z ASF.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA