Szukają rozwiązań w obliczu kolejnego sezonu ASF w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-04-2022,16:00 Aktualizacja: 26-04-2022,15:54
A A A

Branżowe Porozumienia ds. Walki z ASF obradowało w kwietniu. Podczas spotkania dyskutowano o tematach dotyczących między innymi wprowadzania i zdejmowania stref ASF, wyrównywania dochodu dla znajdujących się w nich hodowców oraz certyfikacji bioasekuracji.

Obszary objęte ograniczeniami III, czyli strefa czerwona, są najbardziej restrykcyjne i powodują duże różnice w cenach skupu żywca. W ubiegłym roku były one wprowadzane prewencyjnie w całych powiatach.

Ograniczenia dotykały gminy, w których nigdy nie było ognisk ASF u świń. Powodem tych decyzji były ogniska stwierdzane w gospodarstwach przy granicy administracyjnej jednej gminy, w której wyznaczona strefa zapowietrzona lub zagrożona wchodziła na teren kolejnej, wolnej od ASF-u.

asf

Na kupowaniu zdrowych świń ze stref ASF powstały fortuny

O dramatach rolników sprzedających zdrowe świnie ze stref ASF za bezcen, budowie majątków na tym zjawisku, utrąceniu budowy państwowego zakładu do przerabiania świń czy zniszczeniu gospodarstwa, któremu dopiero teraz wypłacono...

Porozumienie w związku z tym wnioskuje, aby w takich przypadkach nie wprowadzać strefy czerwonej w całej gminie, w której nie było ognisk u świń. Nie powinna ona sięgać głębiej niż 10 km od jej granicy.

Cena wyrównana ze środków publicznych

Hodowcy świń wielokrotnie podejmowali temat różnicy cen w skupie między strefą wolną od ASF i czerwoną. Zdaniem Porozumienia, powinna być ona wyrównywana ze środków publicznych przeznaczonych na walkę z pomorem.

"Porozumienie wnioskuje, aby wyrównywanie dochodu było stałym elementem pomocy dla tych hodowców ze stref czerwonych, którzy posiadają wdrożone zasady bioasekuracji. Wypłaty środków publicznych powinny być powiązane z przeprowadzeniem przez PLW oceny wdrożenia zasad bioasekuracji w gospodarstwie. Stwierdzenie braku wdrożonych zasad bioasekuracji powinno wykluczać podmioty z pomocy w postaci wyrównywania dochodów" czytamy w komunikacie Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.

Certyfikacja bioasekuracji

Porozumienie proponuje również certyfikację bioasekuracji. Ma ona stanowić odciążenie Inspekcji Weterynaryjnej oraz wprowadzać jasnej zasady wypłat odszkodowań.

ASF, obszar objęty ograniczeniami III, strefa czerwona, strefa różowa, strefa niebieska, trzoda chlewna, GIW, KE,

Regionalizacja ASF. Gdzie zdjęto strefę czerwoną?

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w ramach negocjacji prowadzonych przez Główny Inspektorat Weterynarii z Komisją Europejską, nastąpiły zmiany w regionalizacji związanej z afrykańskim pomorem świń. Niektóre obszary...

Rolnicy, zgodnie z tym pomysłem, mogliby się zwrócić o zatwierdzenie planu bezpieczeństwa biologicznego do IW lub wybranej jednostki certyfikującej. Warunkiem jest jednak to, że oba sposoby zatwierdzania PBB powinny być honorowane przy ustalaniu wysokości odszkodowania w przypadku likwidacji stada z powodu ogniska ASF u świń.

"Porozumienie wnioskuje, aby plany bezpieczeństwa biologicznego (PBB) oraz ich wdrożenie, a także przyszłe kompartmenty, były certyfikowane i regularnie audytowane przez niezależne jednostki certyfikujące. Certyfikacji powinny podlegać gospodarstwa zajmujące się produkcją trzody chlewnej na terenie całego kraju, a nie tylko w strefach" czytamy w komunikacie Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.

Gospodarstwa z certyfikatem, w przypadku wybuchu w nich ogniska ASF, powinny zdaniem Porozumienia, otrzymywać pełne odszkodowania za likwidację stada, pod warunkiem ścisłej współpracy pracowników i właścicieli zwierząt w dochodzeniach epizootycznych.

"Koszty związane z certyfikacją powinny być w 100% pokrywane przez celowe fundusze krajowe ukierunkowane na walkę z ASF lub w ramach uzupełnienia KPS WPR 2023-2027 o interwencję dedykowaną zwrotowi kosztów certyfikacji bioasekuracji lub rozszerzenie o zwrot kosztów certyfikacji interwencji „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF" twierdzą piszą Sygnatariusze Porozumienia.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu