Hodowcy trzody tracą cierpliwość. Ogłaszają pogotowie protestacyjne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2018,11:30 Aktualizacja: 25-01-2018,11:49
A A A

Zwalczanie ASF przebiega wolniej niż się spodziewano, a ceny na rynku wieprzowiny lecą na łeb na szyję. Nic dziwnego, że hodowcy trzody chlewnej pomału tracą cierpliwość. Ci z Kujaw i Pomorza ogłosili właśnie pogotowie protestacyjne.

Decyzję o powołaniu komitetu protestacyjnego podjęto 23 stycznia po spotkaniu w Żninie, gdzie rozmawiano przede wszystkim o bioasekuracji gospodarstw i konieczności pomocy państwa przez partycypację w kosztach działań ochronnych.

bioasekuracja, walka z asf, asf w polsce, ministerstwo rolnictwa, powiatowy lekarz weterynarii

Bioasekuracja będzie w całym kraju. Trwa walka z ASF

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, który wprowadza obowiązek dostosowania gospodarstw do przestrzegania zasad programu bioasekuracji w całym kraju. We wtorek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw...

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza w wystąpieniu do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa podkreśla, że chów trzody chlewnej ma dla regionu strategiczne znaczenie.

Mieszka tam kilkanaście tysięcy producentów świń, a ASF "stoi u wrót" i tylko patrzeć jak wtargnie w granice województwa.

K-PIR zwraca też uwagę na drastyczne spadki cen żywca wieprzowego, co ma potwierdzać prowadzony przez nią monitoring stawek.

"Kryzys na rynku mięsa wieprzowego utrwalił się na dobre. Zjawisko to trudno wytłumaczyć tzw. górką świńską, gdyż występuje już od pół roku i nic nie zapowiada, by sytuacja uległa zmianie" - czytamy w wystąpieniu rolniczego samorządu.

Od września 2017 r. ceny systematycznie spadają. Było tak nawet podczas zwiększonego, świątecznego zapotrzebowanie na mięso.

Isabel Garcia Tejerina, Krzysztof Jurgiel, hiszpania, walka z asf, wspólna polityka rolna

Hiszpania podpowie nam, jak skutecznie zwalczyć ASF

Do Hiszpanii w pierwszym kwartale roku pojedzie polska delegacja służb weterynaryjnych, by zapoznać się z doświadczeniami Hiszpanów w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń - ustalono podczas środowego spotkania ministrów rolnictwa...

"Obecne ceny są poniżej poziomu opłacalności. W wielu punktach skupu osiągnęły krytyczny według nas poziom poniżej 4 zł/kg. Oscylują w granicach 3,5-3,8 zł/kg (notowania z 22.01). Nie ma żadnych gwarancji, że dalej nie będą spadać. Jakie to może mieć skutki dla producentów wieprzowiny, zwłaszcza przy obecnych, skrajnie niekorzystnych relacjach cen pasz do cen skupu żywca, nie musimy chyba tłumaczyć" - opisuje K-PIR.

Rolniczy samorząd zwraca też uwagę na zmniejszenie przez Chiny importu unijnej wieprzowiny, a tymczasem w Polsce firmy z tamtejszym kapitałem przejęły większość rynku i działają z pozycji monopolisty. Zdaniem samorządu to efekt błędów popełnionych przez centralne władze.

W piśmie do ministra Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza przedstawiła żądania hodowców. A chodzi o:

  • podjęcie skutecznych działań ograniczających rozprzestrzenianie się ASF, zwłaszcza w kwestii ograniczenia populacji dzików
  • stworzenie warunków przywracających rolnikom opłacalność produkcji trzody chlewnej
  • bezzwłoczne uruchomienie skupu na potrzeby rezerw materiałowych na obszarze całego kraju
  • stworzenie przejrzystych warunków prawnych do zawieszenia, bądź prolongowania spłaty rat kredytów zaciągniętych przez producentów trzody chlewnej
  • obniżenie czynszów dzierżawnych i przesunięcie terminów spłaty rat za zakupione grunty rolne
  • przyspieszenie dopłat bezpośrednich rolnikom, którzy ponieśli straty z powodu niekorzystnej sytuacji rynkowej
  • udzielenie rekompensat gminom umarzającym podatki rolne producentom żywca wieprzowego

Do tego można jeszcze dodać postulat Walnego Zgromadzenia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, według którego dobrym posunięciem byłoby dofinansowanie stada podstawowego loch i knurów. Byłoby to istotne zwłaszcza dla mniejszych gospodarstw.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu