Hiszpania podpowie nam, jak skutecznie zwalczyć ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2018,13:05 Aktualizacja: 24-01-2018,13:25
A A A

Do Hiszpanii w pierwszym kwartale roku pojedzie polska delegacja służb weterynaryjnych, by zapoznać się z doświadczeniami Hiszpanów w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń - ustalono podczas środowego spotkania ministrów rolnictwa Polski i Hiszpanii.

Spotkanie Krzysztofa Jurgiela i Isabel Garcii Tejeriny odbyło się w środę w resorcie rolnictwa. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o niedawno przedstawionych przez Komisję Europejską wstępnych założeniach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2020 r.

bioasekuracja, walka z asf, asf w polsce, ministerstwo rolnictwa, powiatowy lekarz weterynarii

Bioasekuracja będzie w całym kraju. Trwa walka z ASF

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, który wprowadza obowiązek dostosowania gospodarstw do przestrzegania zasad programu bioasekuracji w całym kraju. We wtorek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw...

Polski minister przedstawił nasze priorytety w tym zakresie. Przede wszystkim ma to być WPR, którą tworzą dwa filary: dopłaty bezpośrednie i wsparcie dla rozwoju obszarów wiejskich. Ma to być polityka finansowana z Unii Europejskiej, a nie z budżetów krajowych.

Podkreślił, że w odniesieniu do przedstawionych propozycji, po części mamy podobne ze stroną hiszpańską stanowiska, a na temat niektórych innych propozycji będą jeszcze prowadzone rozmowy.

Zapytany, jaka jest największa różnica dotycząca WPR po 2020 r., wyjaśnił, że dotyczy zasad wyrównywania dopłat bezpośrednich. Natomiast oba kraje zgadzają się, by lukę finansową, jaka powstała w wyniku Brexitu, pokryć dodatkowymi wpłatami z państw narodowych.

- Inną sprawą, o której rozmawialiśmy, była sytuacja rynkowa. Chodzi o współpracę na forum UE w zakresie rynku mleka i wieprzowiny, gdzie zaczynają się pojawiać sygnały o spadku cen tych produktów - powiedział Jurgiel. Jego zdaniem wymaga to monitoringu ze strony KE.

Krzysztof Jurgiel, Targi Gruene Woche, berlin, niemcy, Vytenis Andriukaitis, Phil Hogan

Minister gościł w Berlinie. Walka z ASF i WPR zdominowały rozmowy

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa spotkał się w Berlinie z unijnymi komisarzami ds. zdrowia oraz ds. rolnictwa - Vytenisem Andriukaitisem i Philem Hoganem. Rozmowy dotyczyły m.in. problemu afrykańskiego pomoru świń - poinformował resort...

Rozmowy dotyczyły także afrykańskiego pomoru świń. - Pani minister zaoferowała nam ścisłą współpracę i przedstawienie tych działań, które były realizowane w Hiszpanii. W tym celu pojedzie tam delegacja weterynarzy - powiedział szef resortu.

Dodał, że Polska zorganizuje też w lutym konferencję na temat ASF z udziałem państw Europy Środkowej i Niemiec, które są zainteresowane przygotowaniem się do sposobu zwalczania choroby. - Ważne, by podczas konferencji wypracować propozycje działań KE w zakresie wsparcie poszczególnych państw w walce z tą chorobą - zaznaczył.

O zbieżności poglądów na przyszłą unijna politykę rolną mówiła także Garcia Tejerina, minister rolnictwa, rybołówstwa, żywności i ochrony środowiska Hiszpanii. - Zgadzamy się, że powinna to być bardzo silna polityka dysponująca odpowiednio wysokim budżetem - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że dzięki tej polityce Europa jest czołowym eksporterem i producentem żywności na świecie, który stasuje bardzo wysokie standardy jakościowe oraz wysokie normy dotyczące dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska.

Odnosząc się do ASF minister przyznała, że zwalczanie choroby w jej kraju trwało bardzo długo. - Mamy duże doświadczenie w tym zakresie oraz laboratorium referencyjne i tymi doświadczeniami chętnie dzielimy się z naszymi polskimi partnerami - podkreśliła.

ASF w Hiszpanii pojawił się w 1960 r., wirus został zwalczony dopiero w 1995 r., gdy wybito wszystkie stada świń.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu