Bioasekuracja będzie w całym kraju. Trwa walka z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2018,15:20 Aktualizacja: 24-01-2018,15:22
A A A

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, który wprowadza obowiązek dostosowania gospodarstw do przestrzegania zasad programu bioasekuracji w całym kraju.

We wtorek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw afrykańskiego pomoru świń (ASF), na którym omawiane były głównie zagadnienia związane z bioasekuracją, czyli zabezpieczeniem ferm świń przed przedostaniem się wirusa.

afrykański pomór świń, ASF, dziki, odstrzał sanitarny

ASF. Redukcja populacji dzików niezbędna do zatrzymania wirusa

Afrykański pomór świń (ASF) w szybkim tempie szerzy się w Polsce i zdaniem ekspertów jego dotarcie do Wielkopolski i Niemiec jest tylko kwestią czasu. Główną tego przyczyną są zaniedbania w redukcji populacji dzików....

W opinii ekspertów dotychczasowe działania podejmowane, by ograniczyć występowanie ASF w stadach świń, pokazały, że ścisłe przestrzeganie programu zasad bioasekuracji na terenach objętych ograniczeniami przynosi pożądane efekty.

Zdaniem uczestników spotkania ścisłym przestrzeganiem zasad powinny być objęte wszystkie gospodarstwa, utrzymujące trzodę chlewną. Dlatego resort przygotował projekt rozporządzenia wprowadzającego obowiązek dostosowania ich do przestrzegania zasad programu bioasekuracji w całym kraju.

W tym tygodniu dokument zostanie przekazany do konsultacji społecznych. Jeżeli uzyska aprobatę, w marcu zostanie przeprowadzona kampania informacyjna w tej sprawie. Będzie też wdrożony ścisły monitoring, gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, prowadzony przez powiatowych lekarzy weterynarii.

Projekt przewiduje odpowiedni czas na przystosowanie ferm trzody chlewnej do spełnienia zasad bioasekuracji oraz pomoc dla tych gospodarstw, które albo zrezygnują z kontynuowania produkcji świń albo nie będą w stanie spełnić wymogów.

W zależności od decyzji Komisji Europejskiej pomoc będzie prowadzona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bądź będzie udzielana w formie pomocy socjalnej - poinformowało ministerstwo w komunikacie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA