Gdzie wybuchło 53. ognisko ASF?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-08-2020,11:00 Aktualizacja: 20-08-2020,10:36
A A A

Inspekcja Weterynaryjna naniosła na mapę obrazującą sytuację związaną z afrykańskim pomorem świń w Polsce nowe ognisko ASF. Wybuchło ono na Lubelszczyźnie.

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń zostało potwierdzone na Lubelszczyźnie.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że znajdują się ono w pobliżu miejscowości Majdan Sobolewski w powiecie lubartowskim.

Ognisko ASF nr 53. znajduje się w pobliżu czterech innych tj. 31., 42., 43. oraz 44. ogniska. Zostały one potwierdzone w miejscowości Gołąb, Rudno oraz Gawłówka w gminie Michów w powiecie lubartowskim w województwie lubelskim.

  • W Polsce do 20 sierpnia potwierdzono 53 ogniska ASF
  • W tym samym czasie w 2019 r. w Polsce potwierdzone były 42 ogniska ASF
  • 53. ognisko ASF wybuchło na Lubelszczyźnie
  • GIW potwierdził do tej pory 35 ognisk ASF w woj. lubelskim
  • GLW nie opublikował jeszcze szczegółów dotyczących 53. ogniska ASF

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Podkarpacie

Nowe ogniska ASF na Podkarpaciu

Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń zostały potwierdzone na Podkarpaciu. Z informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że znajdują się one w powiecie przeworskim. GIW na bieżąco aktualizuje mapę ognisk i przypadków ASF...

Główny lekarz weterynarii nie opublikował jeszcze szczegółowych informacji dotyczących najnowszego ogniska ASF.

Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 35 ognisk ASF w woj. lubelskim, 6 ognisk na Podkarpaciu, 4 ogniska w woj. warmińsko-mazurskim, 3 ogniska w woj. lubuskim, 2 ogniska w woj. wielkopolskim, mazowieckim oraz 1 ognisko w woj. dolnośląskim.

Zbierze się zespół zarządzania kryzysowego

Liczba ognisk ASF w woj. lubelskim jest najwyższa w Polsce. Dlatego dzisiaj (20 sierpnia) odbędzie się tam kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Poprzednie posiedzenie odbyło się 12 sierpnia. Jego uczestnicy, w tym m.in. główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka oraz Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk, wskazali na konieczność radykalnej redukcji populacji dzików, przerwanie łańcucha epizootycznego ASF oraz bioasekurację gospodarstw hodowlanych.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Podkarpacie

41 tuczników w dwóch najnowszych ogniskach ASF

W gospodarstwach, w których stwierdzono 51. oraz 52. ognisko ASF w Polsce, utrzymywanych było w sumie 41 tuczników. Oba wybuchły na Podkarpaciu. Główny lekarz weterynarii poinformował wczoraj (19 sierpnia) o wyznaczeniu na...

″Tu nie chodzi tylko o zgaszenie ogniska, mamy za zadanie ugasić pożar. Musimy także myśleć o prewencji, żeby ta choroba nie rozprzestrzeniała się dalej. Nam chodzi o ochronę gospodarki narodowej. Dla kraju ASF generuje olbrzymie straty, związane ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach, z utylizacją zwłok i dezynfekcją, a także z ograniczeniem w możliwości sprzedaży mięsa. Musimy zabezpieczyć gospodarkę narodową przed wielkimi stratami″ mówił Bogdan Konopka.

Mirosław Welz, zastępca GLW zauważył, że zwalczanie ASF w całym kraju to nie tylko problem Inspekcji Weterynaryjnej i ministerstwa rolnictwa, ale nas wszystkich. Skutki tej choroby stanowią poważny problem ekonomiczny i straty Skarbu Państwa.

Podkreślił również, że oprócz działań mających na celu przerwanie łańcucha zakażeń, poszukiwanie i usuwanie ze środowiska padłych dzików, potrzebna jest intensywna redukcja populacji dzika na Lubelszczyźnie.

″Odstrzał dzików jest prowadzony przez cały czas, ale może być on prowadzony bardziej intensywnie, przynajmniej na tych terenach, gdzie występują ogniska choroby″ mówił Welz.

″Tylko od nas i naszego wspólnego działania zależy czy opanujemy rozprzestrzenianie się ASF. Stąd prośba do wszystkich służb, żeby błyskawicznie przystąpić do realizacji stosownych zadań i czynności″ mówił Wojewoda Lubelski Lech Sprawka.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA