ASF. Kolejne trzy ogniska choroby w woj. lubelskim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-08-2020,17:15 Aktualizacja: 13-08-2020,17:14
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował dziś (13 sierpnia) o wyznaczeniu na terytorium Polski trzech kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). W gospodarstwach, do których wdarł się wirus łącznie utrzymywano niemal 800 świń.
 
ASF został potwierdzony na podstawie wyników badań z dnia 11 sierpnia otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Ognisko ASF nr 48 w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 78 świń w tym 63 prosiąt, 7 tuczników oraz 8 loch.
 
asf w polsce, walka z asf w polsce, inspekcja weterynaryjna, Andrzej Żarnecki, transport świń

ASF a transport świń. Sprawdź, co mówią inspektorzy

Nie ma możliwości transportowania świń z obszaru zagrożonego afrykańskim pomorem świń do tzw. obszaru zapowietrzonego - przekazuje Inspekcja Weterynaryjna. Ostatni wysyp nowych ognisk ASF w gospodarstwach w różnych częściach kraju...
Jest ono położone w miejscowości Gorajec Zastawie w gminie Radecznica w powiecie zamojskim w woj. lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w gminie Radecznica.
 
Kolejne ognisko choroby nr 49 w 2020 r. wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 699 świń w tym 274 prosiąt, 365 tuczników, 56 loch oraz 4 knury.
 
Jest ono położone w  miejscowości Majdan Stary w gminie Księżpol w powiecie biłgorajskim w woj. lubelskim.
 
Ognisko choroby nr 50 w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń w tym 1 tucznika, 3 lochy oraz 2 knury.
 
Jest ono położone w miejscowości Olchowiec w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim w woj. lubelskim.
 
Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania ASF.
 
Wszystkie ogniska potwierdzono w woj. lubelskim, w gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do ASF w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.
 
  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA