Inspekcja do rolników. Nie zjeżdżajcie maszynami z pól do gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2020,10:00 Aktualizacja: 09-08-2020,8:36
A A A

Zielonogórska inspekcja weterynaryjna zaleciła rolnikom w związku z nowymi ogniskami ASF, by nie zjeżdżali ciągnikami czy kombajnami z pól do gospodarstw. - To gdzie mielibyśmy je trzymać? - zastanawiają się rolnicy.

Ostatnie dni przynoszą wysyp ognisk ASF w różnych regionach Polski i konsternację wśród hodowców trzody chlewnej. Na mapie kraju przybywa terenów z obostrzeniami dotyczącymi utrzymywania i handlu świniami. Sytuacja jest bardzo poważna.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Lubelszczyzna

GIW informuje o kolejnych ogniskach ASF - 35 potwierdzonych

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę 33., 34. oraz 35. ognisko ASF w 2020 roku. Zostały one potwierdzone w województwie lubelskim. Ogniska afrykańskiego pomoru świń nr 33., 34. i 35. w 2020 roku wybuchły w woj....

W reakcji państwowe służby przypominają apele o bezwzględnym stosowaniu zasad bioasekuracji, co jest najlepszą obroną przed wirusem. Pojawiają się również innego rodzaju wskazówki.

Samorządy z powiatu zielonogórskiego ogłosiły zgodnie na swoich portalach zalecenie tamtejszego powiatowego lekarza weterynarii z związku z wystąpieniem ogniska ASF świń w gospodarstwie w miejscowości Nietków (gm. Czerwieńsk) oraz podejrzeniem (później potwierdziło się) kolejnego ogniska w Brodach (gm. Sulechów).

"Poleca się, żeby rolnicy nie zjeżdżali maszynami rolniczymi z pól do gospodarstw" - czytamy w komunikatach.

Chodzi zapewne o możliwość zawleczenia ASF z pól, gdzie czasem stołują się dziki, do chlewni. Sama idea wydaje się słuszna i wskazana, ale niełatwa, a czasem chyba nawet niemożliwa do realizacji. Podkreślają to również rolnicy komentujący przekaz z inspekcji weterynaryjnej.

"A gdzie mam trzymać swoje maszyny, na polu? W nocy by zniknęły albo zostały ograbione, albo po prostu rozwalone przez wandali. Muszą być na podwórku za płotem" - pisze jeden z gospodarzy.

Kolejny dodaje: "Na wsiach nie ma już żadnych wspólnych placów i innych miejsc, gdzie można by zostawić ciągniki czy kombajn. A sąsiedzi, którzy nie żyją z rolnictwa mają, ładne podwórka, trawkę i nikt nie będzie tam urządzał sobie parkingu dla maszyn. Najlepiej to niech inspekcja i państwo zadbają o wystrzelaniu nadmiaru dzików, wtedy nasze hodowle będą bezpieczniejsze".
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA