ASF a transport świń. Sprawdź, co mówią inspektorzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2020,19:15 Aktualizacja: 12-08-2020,19:23
A A A

Nie ma możliwości transportowania świń z obszaru zagrożonego afrykańskim pomorem świń do tzw. obszaru zapowietrzonego - przekazuje Inspekcja Weterynaryjna.

Ostatni wysyp nowych ognisk ASF w gospodarstwach w różnych częściach kraju spowodował, że zgodnie z przepisami następne obszary zostały objęte restrykcjami w kwestii m.in. handlu i transportu trzody chlewnej.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki,

ASF. Nowy tydzień i kolejne ogniska choroby

Ogniska afrykańskiego pomoru świń w 2020 roku już pod koniec ubiegłego tygodnia przekroczyły liczbę odnotowaną w tym samym czasie rok wcześniej. Dzisiaj (10 sierpnia) główny lekarz weterynarii potwierdził kolejnych 6. Liczba ognisk ASF w...

Kolejni hodowcy, mimo że to nie w ich obejściach stwierdzono wirusa, ponoszą konsekwencje pojawienia się go w najbliższej okolicy.

Co do tych obostrzeń rodzą się jednak problemy interpretacyjne jeśli chodzi o przepisy. Pytanie od rolników w tej kwestii Inspekcji Weterynaryjnej zadała Wielkopolska Izba Rolnicza.

"Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwa jest sprzedaż prosiąt z wyznaczonego rozporządzeniem nr 21/20 wojewody wielkopolskiego w sprawie zwalczania ASF na terenie powiatów leszczyńskiego i kościańskiego obszaru zagrożenia do obszaru zapowietrzonego. Jeżeli tak, to jakie warunki w takiej sytuacji powinny być spełnione?" - zapytała WIR.

Odpowiedzi udzielił Andrzej Żarnecki, wielkopolski wojewódzki lekarz weterynarii.

- Zgodnie z par. 9 ust. 1 pkt. 1 lit. b rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania ASF, zakazany jest transport świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach. W związku z tym niemożliwy jest przywóz świń do jakiegokolwiek miejsca przeznaczenia zlokalizowanego w obszarze zapowietrzonym - przekazał ekspert.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wracamy do normalności

-Shredlage w praktyce

-Za i przeciw tłustej diecie

-Uwaga na stres cieplny

-Jak uniknąć podgrzania?

PRENUMERATA