Eksporterzy wieprzowiny mają finansowe problemy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
05-11-2015,8:40 Aktualizacja: 06-11-2015,11:06
A A A

Produkcja brutto wieprzowiny w Unii Europejskiej w 2015 roku wzrośnie o 2,7 proc. do 23,4 mln ton, a w 2016 r. już tylko o 0,5 proc. do 23,6 mln ton.

Liczba ubojów trzody chlewnej w pierwszym półroczu br. we Wspólnocie poszła w górę w skali roku o 3,9 proc. - informuje FAMMU/FAPA. Najbardziej wzrosła w Hiszpanii (9,1 proc.), dzięki powiększeniu stada loch hodowlanych o 5 proc.

Pozostałe kraje liczące się na unijnym rynku wieprzowiny również zanotowały wzrosty liczby ubojów. To Dania, Niemcy, Holandia, Polska, Belgia, Francja i Wielka Brytania. Od stycznia do czerwca w UE wyprodukowano łącznie o 5 proc. więcej wieprzowiny niż przed rokiem, ale wywóz na rynki krajów trzecich zwiększył się nieznacznie.

ceny wieprzowiny, sprzedaż wieprzowiny, eksport wieprzowiny, rynek mięsa

Wieprzowina jest najdroższa od czerwca. U nas poniżej unijnej średniej

100 kilogramów wieprzowiny (kl. E) kosztowało średnio we wrześniu w Unii Europejskiej 146,57 euro. To o 2,6 proc. więcej niż w sierpniu, ale o 7,4 proc. mniej niż przed rokiem.   We wrześniu stawki najbardziej poszły w górę w...

Z danych wynika, że w tym roku większy udział produkcji mięsa pozostawał bowiem w krajach pochodzenia, co wpływało na spadki cen na niektórych rynkach. A wraz ze zwiększeniem podaży stawki za mięso obniżyły się.

Eksport do innych krajów UE najbardziej zwiększyły Hiszpania i Polska - odpowiednio 12 i 27 proc. W tym pierwszym państwie produkcja wieprzowiny gwałtownie wzrosła, natomiast u nas wystąpiła nadpodaż z powodu zamknięcia niektórych rynków zbytu poza Wspólnotą z powodu afrykańskiego pomoru świń. Więcej polskiej wieprzowiny trafiało więc do krajów unijnych, co pozwoliło zająć nam szóste miejsce w gronie największych eksporterów w ramach ugrupowania.

Import tego gatunku mięsa z innych państw UE zwiększyły w pierwszym półroczu br. przede wszystkim kraje Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Czechy, Chorwacja, Rumunia i Słowacja.

Pomimo tańszych pasz, unijni producenci trzody chlewnej zmagają się w tym roku ze sporymi problemami finansowymi, wynikającymi z niskich cen skupu żywca, które nie rekompensują kosztów produkcji.

W dalszej części 2015 r. przewidywane jest więc spowolnienie wzrostu produkcji netto. Pojawiły się już pierwsze sygnały o spadkach liczebności stada reprodukcyjnego. Według czerwcowego spisu pogłowia, w krajach będących największymi producentami wieprzowiny w UE liczba loch i loszek obniżyła się w skali roku odpowiednio o 0,7 i 1,7 proc.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu