Czy kompartmenty będą receptą na ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-03-2023,10:10 Aktualizacja: 19-03-2023,10:07
A A A

Kompartment to subpopulacja zwierząt w obrębie jednego lub więcej gospodarstw o określonym statusie zdrowotnym utrzymywana w ramach tych samych ściśle określonych i wypracowanych zasad bioasekuracji.

Zadaniem kompartmentu jest wyraźne oddzielenie będących w jego ramach zwierząt od innych podlegających większemu ryzyku na utratę statusu zdrowotnego.

- Kompartment zawiera zarówno obiekty, gdzie produkowane są żywe świnie, materiał genetyczny w tym nasienie, mięso i produkty mięsne - mówi Karolina Maciorowska z firmy VestIn Consulting dodając:

świnie, trzoda chlewna, ASF, bioasekuracja, hodowla trzody chlewnej, hodowla przyzagrodowa, walka z ASF

Kowalczyk: lęk przed ASF przy hodowli przyzagrodowej jest niepotrzebny

Lęk przed rozprzestrzenieniem się ASF-u przy hodowli przyzagrodowej jest niepotrzebny – ocenił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że małe gospodarstwa nie będą całkowicie zwolnione z zasad...

- Poza kompartmentem natomiast znajdują się dostawcy (paszy, usług transportowych, weterynaryjnych, serwisowych, technicznych, etc.) oraz zakłady utylizacyjne. Wszystkie te jednostki, pomimo działań poza kompartmentem muszą również działać w ramach opracowanego systemu bioasekuracji

Zalety i wady kompartmentów

Kompartmenty umożliwiają uwolnienie krajowego i międzynarodowego obrotu zwierząt oraz ich produktów, jak również ich przemieszczanie.

ASF powoduje, że obecne w Polsce obszary objęte ograniczeniami czyli strefy, ograniczają wywóz żywych świń i mięsa.

- Pojawienie się zakażenia w stadzie świń w strefie lub kraju znajdującym się blisko kompartmentu nie miałoby wpływu na uznanie statusu zdrowotnego utrzymywanych w nim zwierząt - mówi Karolina Maciorowska.

Do głównych wad należy koszt utrzymania samego systemu.

walka z asf w Polsce, ogrodzenie chlewni, bioasekuracja w gospodarstwie, hodowla trzody chlewnej

ASF w odwrocie? Wiceminister chwali strategię zwalczania wirusa

Walka z ASF przynosi dobre rezultaty, w tym roku nie odnotowano żadnego ogniska w kraju, a w ub.r. było ich 14 wobec 124 ognisk rok wcześniej - mówił Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa na posiedzeniu sejmowej podkomisji. - Unijna...

- Nie wiemy jeszcze ile to będzie kosztowało. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że system kompartmentalizacji jest z założenia finansowany przez sektor prywatny, niemniej badamy możliwości dofinansowania programu z puli środków publicznych - kontynuuje Maciorowska.

Wadą jest również to, że w momencie wykrycia ogniska ASF w kompartmencie, w całości traci on status zdrowotny, którego przywracanie jest skomplikowane.

Twórcy polskiego standardu kompartmentalizacji uważają, że czynnikiem wymagającym największych nakładów finansowych będzie kontrola zdrowia stad świń.

Ma ona szybko wykryć potencjalne wniknięcie choroby do kompartmentu, ale także potwierdzić, że zwierzęta są wolne od ASF. Obejmuje ona monitoring zewnętrzny czyli krajowy oraz wewnętrzny tj. ten. który każdy musi wdrożyć we własnym zakresie.

Więcej informacji na temat polskiego standardu kompartmentalizacji znajdziesz w najnowszym wydaniu naszego magazynu "Hoduj z Głową Świnie" nr 1/2023. ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA