Bez szczepionki nie pozbędziemy się wirusa ASF z populacji dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-02-2018,12:00 Aktualizacja: 02-02-2018,11:43
A A A

Szczepionka przeciwko ASF, kompartmentalizacja produkcji czy plany związane z likwidacją niebieskiej strefy. To tematy poruszone podczas spotkania z prof. dr Zygmuntem Pejsakiem, które 1 lutego odbyło się w Strykowie w woj. łódzkim z inicjatywy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Wirus ASF będzie w populacji dzików tak długo, dopóki nie powstanie przeciwko niemu szczepionka. Okazuje się, że jest ona bardzo trudna w realizacji. Prace trwają, ale jej pojawienie się na rynku będzie prawdopodobnie możliwsze najwcześniej za 10 lat.

Odstrzał dzików powinien być realizowany bardziej intensywnie. W przeciwnym razie strefa czerwona będzie się powiększać. Co gorsze wirus zbliża się do rejonów, w których populacja tych zwierząt jest duża.

ASF, eksport wieprzowiny, trzoda chlewna, wirus ASF

ASF blokuje eksport i przyczynia się do dużych strat

Afrykański pomór świń (ASF) spowodował zablokowanie polskiego eksportu produktów z wieprzowiny. Aby powstrzymać jego rozprzestrzenianie się rząd chce, żeby zasady bioasekuracji obowiązywały na terenie całego kraju.    Wirus...

Gospodarstwa, które są zlokalizowane w strefie czerwonej, mają duże problemy ze sprzedażą tuczników do rzeźni. Jednym z rozwiązań tej sytuacji może być tzw. kompartmentalizacja produkcji.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że Unia Europejska przygotowuje ramy prawne dla kompartmentu. Ich wejście w życie przewidywane jest jednak dopiero w 2021 roku.

"Rząd zamierza opracować kategoryzację stad świń w oparciu o standard i zaawansowanie wprowadzonych zasad bioasekuracji. Przynależność fermy do określonej kategorii będzie warunkiem koniecznym do utworzenia kompartmentu" czytamy na stronie związku.

Kompartment to obszar mniejszy od strefy. Może go stanowić np. jedna ferma trzody chlewnej, która wprowadziła w życie zasady bioasekuracji i jest wolna od choroby zakaźnej, w tym przypadku od ASF. Inspekcja weterynaryjna prowadzi stały nadzór nad tym gospodarstwem.

hodowla świń w polsce, asf w polsce, podlasie, program bioasekuracji, likwidacji hodowli świń, trzoda chlewna

Z powodu ASF spada liczba świń. Producenci likwidują stada

W 2017 roku w województwie podlaskim z powodu wirusa ASF o 5 tys. zmniejszyła się liczba stad świń. Producenci trzody korzystają z finansowych rekompensat za likwidację hodowli. Pieniądze mogą przeznaczyć na inny rodzaj produkcji rolnej....

Kompartment tworzą poszczególne ogniwa. Mogą to być fermy produkujące prosięta, tuczarnie, wytwórnie pasz, zakłady mięsne, laboratoria diagnostyczne czy prywatni lekarze weterynarii.

Kompartment, zdaniem KZP-PTCH, ma umożliwić sprzedaż tuczników do rzeźni ze stref III i II bez dodatkowych badań weterynaryjnych. Dodatkowo w produkcji tuczników w cyklu otwartym hodowcy będą mogli przemieszczać zwierzęta z ferm matczynych, które są zlokalizowane w strefach III i II do tuczarń poza tymi strefami.

Utworzenie programu i struktury kompartmentu wymaga wcześniejszego przeprowadzenia 12 miesięcznego programu pilotażowego, którego celem byłoby sprawdzenie skuteczności przyjętych rozwiązań.

Komisja Europejska, jak informuje związek, zamierza zlikwidować strefę niebieską. W efekcie pozostanie jedynie strefa czerwona oraz żółta czyli ochronna. W przypadku wystąpienia ogniska ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt przez 40 dni pozostaną niezmienione.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA