ASF w Rosji generuje olbrzymie straty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-12-2016,17:30 Aktualizacja: 08-12-2016,17:30
A A A

Afrykański pomór świń w Rosji w tym roku rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż w minionych latach. Straty związane z tą chorobą wzrosły już ponad 12-krotnie - informuje TVP 1. Zdaniem tamtejszych służb weterynaryjnych winne takiej sytuacji są małe gospodarstwa, które nie spełniają zasad bioasekuracji.

W Rosji do 2015 r. oficjalnie odnotowano 726 ognisk i przypadków ASF, ale nieoficjalnie mówi się, że jest ich już kilka tysięcy. Wygląda na to, że tamtejsze służby nie panują nad tą chorobą. Nawet rosyjscy specjaliści mówią o tym, że ASF rozprzestrzenił się nie tylko wskutek dzików, ale przede wszystkim z resztkami żywności, które kierowcy rozrzucają wokół głównych szlaków drogowych.

mięso, wieprzowina, eksport wieprzowiny, ASF, trzoda chlewna, agrobiznes

ASF niestraszny eksportowi wieprzowiny

Eksport polskiej wieprzowiny w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku był wyższy niż w analogicznym okresie w 2013 r., czyli przed pojawieniem się w Polsce ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Zmieniły się jednak kierunki eksportu. Polska...

Rosjanie sporą winę za rozprzestrzenianie się w ich kraju afrykańskiego pomoru świń zrzucają także na inne kraje, zwłaszcza na Białoruś. Zdarzały się bowiem przypadki, że służby weterynaryjne znalazły wirusa w próbkach pobranych z kiełbas, które trafiły stamtąd na ich rynek.

Bioasekuracja w Rosji wśród małych i średnich producentów świń wydaje się słowem obcym, nigdy nie słyszanym a także zupełnie abstrakcyjnym. Dlatego wysoce prawdopodobne jest to, że w przyszłości hodowlą i produkcją trzody chlewnej będą się zajmować wyłącznie duże fermy.

Komercyjne gospodarstwa w Rosji mimo że stosują się do zasad bioasekuracji również nie ustrzegły się problemów. Jak informuje portal 3trzy3 od czerwca do października tego roku w Rosji wybuchły 194 ogniska u świń w tym również właśnie w takich obiektach. Jedna z farm posiadała w sumie 38 tys. zwierząt.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, a także przemysł mięsny ponoszą więc z tytułu ASF ogromne straty. Jak informuje TVP 1 rosyjski krajowy związek hodowców świń wyliczył, że w ciągu ostatnich ośmiu lat przewyższyły one 40 miliardów rubli czyli ponad 600 milionów dolarów. Obecny rok może znacznie powiększyć tę kwotę.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu