ASF. Trzeba usprawnić pobieranie próbek krwi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-11-2020,11:00 Aktualizacja: 11-11-2020,19:00
A A A

Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje dodatkowe koszty pracy dla producentów świń. Czas oczekiwania na wynik jest zbyt długi, a termin ich ważności za krótki.

Hodowcy trzody chlewnej i rolnicy reprezentujący 3 organizacje branżowe wysłali do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi swoje wnioski dotyczące aktualnej sytuacji związanej ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Pobieranie próbek do badań w kierunku ASF oraz okres oczekiwania na ich wyniki to kolejne zagadnienia, wobec których organizacje branżowe mają zastrzeżenia.

  • Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje dodatkowe koszty
  • Pobieranie krwi stanowi ogromny stres dla zwierząt
  • Próbki krwi do badań powinni pobierać lekarze standardowo opiekujący się danym stadem
  • Okres oczekiwania na wyniki badań wydłuża się do 5, a czasami do 6 dni
  • Termin ważności badań krwi wynosi zaledwie 7 dni

asf, asf w Polsce, przemieszczanie świń w strefach ASF, obszar zagrożony, obszar zapowietrzony, wirus ASF, sprzedaż świń

ASF. Przepisy w strefach oderwane od rzeczywistości

Hodowcy trzody chlewnej i rolnicy reprezentujący 3 organizacje branżowe wysłali do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi swoje wnioski dotyczące aktualnej sytuacji związanej ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Hodowcy prezentują w nim...

Ogromny stres dla świń

Pobieranie krwi stanowi ogromny stres dla zwierząt, który jest związany z regularnym wchodzeniem do obiektów inwentarskich osób spoza obsługi oraz ich bezpośredni kontakt z trzodą chlewną.

"Wnioskujemy o umożliwienie pobierania próbek krwi do badań przez lekarzy standardowo opiekujących się stadem. Gdzie jest to możliwe, zalecamy jak najszybsze przechodzenie na pobieranie próbek z kości długich i organów od zwierząt padłych" czytamy w komunikacie skierowanym do ministra rolnictwa.

Za długo czekają na wyniki badań

Hodowcy trzody chlewnej podkreślają, że braki kadrowe w Inspekcji Weterynaryjnej, problemy logistyczne oraz rosnąca liczba próbek przekazywanych do badań w kierunku ASF, powoduje wydłużenie okresu oczekiwania na wyniki badań do 5, a czasami do 6 dni. Tymczasem termin ich ważności wynosi zaledwie 7 dni.

Rolnicy mają więc bardzo duże problemy w organizacji odbioru żywca wieprzowego przez podmioty skupujące.

"Widzimy pilną potrzebę udrożnienia i skrócenia okresu oczekiwania na wyniki badań do 3 dni" apelują hodowcy trzody chlewnej.

Pismo skierowane do ministra rolnictwa przygotowali Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Mariusz Olejnik z Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Ignacy Zaremba z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA