Pomoc w strefach ASF. Hodowcy mają wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-11-2020,18:50 Aktualizacja: 07-11-2020,18:52
A A A

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG wydał swoje stanowisko w sprawie pomocy dla hodowców, którzy znajdują się w strefach występowania ASF.

Hodowcy trzody chlewnej mają uwagi do projektu rozporządzenia rady ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Uwagi dotyczą konkretnie sposobu naliczania pomocy tj. §1 ust. 2 pkt. 3.10 rozporządzenia. Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu KZP-PTCH POLPIG podkreśla, że wielu rolników zostanie poszkodowanych, a niektórzy z nich w ogóle nie otrzymają pomocy.

  • Ceny świń przyjęte w projekcie nie są adekwatne do strat związanych z ASF
  • Niektórzy producenci świń w ogóle nie otrzymają pomocy
  • Ceny ze strefy niebieskiej i czerwonej powinny być porównywane do strefy białej
  • Pomoc dotycząca Covid-19 nie miała nic wspólnego z produkcją świń w strefach ASF
  • Termin składania wniosków powinien być wydłużony do 15 grudnia

hodowla trzody chlewnej, wsparcie dla rolnictwa, prow 2014-2020, produkcja świń

Wyrównanie dochodów dla hodowców. Jaki będzie mnożnik?

Pomoc ze względu na obniżone dochody z tytułu sprzedaży świń z obszarów dotkniętych lub zagrożonych ASF przewiduje nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji...

Hodowcy będą poszkodowani

KZP-PTCH POLPIG podkreśla, że wielu producentów świń od kilku lat produkuje w strefie niebieskiej i czerwonej.

Przyjęcie w wyliczeniach cen z tych stref w porównaniu do tych, które obowiązywały tam w poprzednich latach, nie odzwierciedla strat w związku z odbywającą się tam produkcją tuczników.

Sposób obliczenia kwoty pomocy zaproponowany w projekcie rozporządzenia faworyzuje producentów, którzy ograniczyli produkcję w okresie od IV kwartału 2019 do III kwartału 2020 roku.

Producenci, którzy w tym samym okresie powiększyli produkcję, zdaniem związku uzyskają pomoc nieadekwatną do poniesionych strat.

Ponadto rolnicy, którzy w tym czasie tj. od IV kwartału 2019 do III kwartału 2020 r. rozpoczęli produkcję świń, w ogóle nie uzyskają pomocy finansowej.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Podkarpacie

ASF nadal groźny. Mamy kolejne ognisko

Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce wzrosła do 103. W sumie znajdowało się w nich 56 991 świń, które zostały zabite. Liczba ognisk ASF w 2020 roku jest obecnie zalewie o 6 mniejsza niż w rekordowym pod tym względem 2018 r.,...

"Aby uniknąć powyższych niedoskonałości przy naliczaniu pomocy proponujemy przyjąć ceny sprzedaży producenta ze stref czerwonej/niebieskiej w porównaniu do cen skupu ze strefy białej w tym samym okresie. Cenę ze strefy białej można przyjąć jako średnią cenę klasy E publikowaną przez ZSRiR dla rzeźni ubijających tuczniki ze strefy białej" proponuje KZP-PTCH POLPIG w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.

Pomoc dotycząca Covid-19 nie wiąże się z ASF

Związek zwraca również uwagę na fakt, że pomoc dotycząca Covid-19 została przyznana rolnikom w całym kraju ze względu na lockdown i nie miała nic wspólnego z produkcją świń w strefach ASF. W związku z tym ten punkt powinien być wykreślony z rozporządzenia.

"Jeżeli przyjąć zaproponowany przez POLPIG sposób naliczania pomocy (bez odliczenia Covid-19) łączna kwota pomocy powinna być powiększona 2,6 razy do kwoty 137 mln zł" czytamy w komunikacie związku.

Prezes KZP-PTCH POLPIG uważa również, że zaproponowany termin składania wniosków do 27 listopada jest zbyt krótki ze względu na utrudnienia wynikające z pandemii Covid-19.

Wielu rolników może mieć problemy z terminowym złożeniem wniosku, dlatego KZP-PTCH POLPIG proponuje wydłużenie jego terminu do 15 grudnia.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA