ASF. Hodowcy czekają na wyniki badań laboratoryjnych 5-11 dni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-09-2017,10:30 Aktualizacja: 30-09-2017,10:19
A A A

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, w których gospodarstwach pobrano próbki krwi do badań laboratoryjnych w kierunku występowania wirusa ASF czekają na wyniki od 5 do 11 dni. Wcześniej były to zaledwie 3 dni.

Hodowcy są zaniepokojeni tym faktem, ponieważ wynik badania jest ważny tylko przez okres 15 dni od pobrania krwi. Jest to również istotna sprawa dla myśliwych, którzy w tym czasie nie mogą opróżnić chłodni.

Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej "Podlasie" zgłosiło ten problem do instytutu w Puławach. W odpowiedzi PIWet zaznaczył, że bezpośredni wpływ na szybkość wykonywanych badań w kierunku ASF ma jakość nadsyłanego materiału. Ten niestety w wielu przypadkach jest bardzo złej jakości.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

Ognisko ASF nr 101 wykryte w woj. lubelskim

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu 101 ogniska ASF w Polsce od 17 lutego 2014 r. Ponownie wybuchło ono w województwie lubelskim. Ognisko ASF nr 101 od lutego 2014 roku oraz 78 od 8 czerwca tego roku...

Pracownicy Krajowego Laboratorium Referencyjnego w Puławach (KLR) często stwierdzają dalece posunięty proces hemolizy materiału biologicznego czyli krwi. Ta w wielu przypadkach w przesłanych próbkach jest również rozlana.

- W toku wykonywanych badań diagnostycznych w takich właśnie próbkach uzyskuje się pierwotnie niejednoznaczne wyniki badania, w związku z czym kilkukrotnie, na koszt własny Krajowego Laboratorium Referencyjnego w Puławach (KLR) ds. ASF PIW-et PIB, wykonywane są dodatkowe badania powtórne, aby uzyskać wiarygodny wynik. Z tego powodu procedura badania próbek ulega wydłużeniu czasami o ponad 2-3 dni - czytamy w piśmie przesłanym przez dyrektora PIW-et PIB Krzysztofa Niemczuka do SPTCH "Podlasie"

Personel laboratoryjny KLR ds. ASF w PIWet-PIB pracuje obecnie w systemie 3-zmianowym. Jak zapewnia dyrektor pracownicy dokładają wszelkich starań aby wyniki zostały wysyłane do klienta w możliwie najkrótszym czasie mimo badania około tysiąca próbek tygodniowo.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Tuczniki w Niemczech kosztują tyle samo co w lutym 2017 roku

Tuczniki w ubiegłym tygodniu były tańsze niemal w każdym kraju Unii Europejskiej. Mimo ostatnich obniżek ich ceny skupu i tak są na dobrym poziomie gwarantującym hodowcom i producentom trzody chlewnej opłacalność. Tuczniki tanieją, ponieważ jak...

Krzysztof Niemczuk wyjaśnia również, dlaczego niemożliwe jest włączenie do rutynowych badań Laboratoriów Zakładów Higieny Weterynaryjnej (ZHW).

Personel tych laboratoriów nie posiada kompetencji do wydawania wyników pochodzących od tak trudnych jakościowo próbek, jakie trafiają do Puław. W takim wypadku lekarz weterynarii ponownie musiałby pobrać krew do badań. Stąd okres oczekiwania na ich wynik byłby dłuższy.

Część badań w razie nagłej konieczności może za to przejąć zamiejscowa jednostka PIW-et PIB zlokalizowana w Zduńskiej Woli. Jej personel już czynnie uczestniczy w dotychczas prowadzonych badaniach.

Zdjęcia nieprawidłowo pobranych i zabezpieczonych próbek krwi oraz pismo dyrektora PIW-et PIB Krzysztofa Niemczuka w tej sprawie można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA