ASF rozprzestrzenia się w Czechach. Potwierdzono drugi przypadek choroby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-07-2017,9:35 Aktualizacja: 03-07-2017,9:48
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) po raz drugi został wykryty u dzików w Czechach. Przypadek ten potwierdzono w powiecie Zlin położonym we wschodniej części Republiki Czeskiej w odległości 90 km od granicy z Polską - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. 
 
Przypadek pierwszy choroby u dzików w Czechach potwierdzono we wtorek 27 czerwca. Dziki, które zostały zakażone wirusem znaleziono w powiecie Zlin, 300 km na południowy wschód od Pragi.
 
ASF tym razem zaatakował w odległości ponad 400 km od wcześniejszego przypadku, co wskazuje na czynnik ludzki jako wektora rozprzestrzeniania się choroby.
 
ASF, trzoda chlewna, ogniska choroby

ASF - trzy kolejne ogniska

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu czterdziestego drugiego, czterdziestego trzeciego i czterdziestego czwartego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.    Wirus ASF został wykryty w trzech kolejnych...
Przypadek drugi stwierdzono nieopodal miasta Zlin położonym we wschodniej części Republiki Czeskiej w odległości 90 km od granicy z Polską.
 
W wyznaczonej strefie zakażonej wprowadzono zakaz polowania na dziki i monitoring populacji tych zwierząt. Ponadto będzie przeprowadzony spis świń utrzymywanych w gospodarstwach.
 
Rolnicy będą musieli powiadamiać służby weterynaryjne o wszelkich zmianach w stanie zdrowia swoich stad czy planowanym uboju świń.
 
Czechy stały się kolejnym krajem Unii Europejskiej, na którego terytorium potwierdzono wirusa ASF. W ciągu dwóch dni od oficjalnego pojawienia się po raz pierwszy w tym kraju afrykańskiego pomoru świń u dzików, wystąpił kolejny przypadek tej choroby.
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA