ASF - trzy kolejne ogniska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-06-2017,10:15 Aktualizacja: 30-06-2017,10:11
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu czterdziestego drugiego, czterdziestego trzeciego i czterdziestego czwartego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. 
 
Wirus ASF został wykryty w trzech kolejnych gospodarstwach, w których łącznie utrzymywano 77 świń domowych. Ognisko choroby nr 42, 43 oraz 44 wystąpiło w woj. lubelskim i woj. podlaskim.
 
ASF wyznaczono na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 28 i 29 czerwca br. 
 
ASF, odstrzał dzików, bioasekuracja,

Odstrzał dzików zatrzyma rozwlekanie ASF

Afrykański pomór świń wciąż jest groźny o czym świadczą kolejne ogniska i przypadki tej choroby w Polsce. Skuteczną metodą walki z wirusem ASF jest ograniczenie populacji dzików, w przeciwnym razie choroba rozprzestrzeni się na cały...
Ognisko ASF nr 42 wystąpiło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w gminie Piszczac, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
Ognisko choroby nr 43 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 51 świń, położonym w gminie Mońki, w powiecie moniecki, w województwie podlaskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożonym (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
Kolejne ognisko ASF nr 44 wystąpiło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 21 świń, położonym w gminie Terespol, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo podobnie jak poprzednie jest położone w obszarze zagrożonym.
 
We wszystkich gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.
 
Od początku występowania ASF w Polsce potwierdzono wystąpienie czterdziestu czterech ognisk choroby u świń domowych oraz 373 przypadków u dzików.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2020

Hoduj z głową świnie:

-Krajowe źródła biała

-Kiedy i gdzie giną prosięta

-Od wyproszenia do krycia

-Trudny rok

-Rozpoczął hodowlę od nowa

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA