ASF. Redukcja populacji dzików niezbędna do zatrzymania wirusa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-01-2018,10:00 Aktualizacja: 22-01-2018,9:52
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) w szybkim tempie szerzy się w Polsce i zdaniem ekspertów jego dotarcie do Wielkopolski i Niemiec jest tylko kwestią czasu. Główną tego przyczyną są zaniedbania w redukcji populacji dzików.
 
Wirus ASF do tej pory wywołał 1040 przypadków choroby u dzików oraz 107 ognisk u trzody chlewnej.
 
Zaniedbania w redukcji populacji dzików są jednym z powodów rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, trzoda chlewna

ASF rozprzestrzenia się w Unii Europejskiej

Afrykański pomór świń wciąż jest stwierdzany w Europie. Jak informuje portal 3trzy3 od lipca ubiegłego roku w krajach UE odnotowano w sumie 3089 przypadków choroby u dzików oraz 122 ogniska u świń. Afrykański pomór świń...
Populacja dzików miała zostać zredukowana do gęstości 0,1 - 0,5 sztuki na km2 na wschód i zachód od Wisły, ale plany te nie zostały wykonane. Obecnie zapowiadany odstrzał dzików ma zredukować ich populację do gęstości 0,1 sztuki na km2 w całym kraju. 
 
Eksperci podkreślają, że w celu ograniczenia szerzenia się wirusa ASF w Polsce trzeba utworzyć bufor, w którym populacja dzików będzie na bardzo niskim poziomie. 
 
Ich zdaniem nie przeprowadzenie odstrzału sanitarnego w obwodzie kaliningradzkim przy polskiej granicy jest główną przyczyną rozprzestrzenienia się wirusa na teren województwa warmińsko-mazurskiego.
 
Za przenoszenie wirusa odpowiada również człowiek, ale ograniczenie populacji dzików umożliwiłoby stworzenie buforu i wyciszenie wirusa w środowisku - zaznaczają specjaliści.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu