ASF rozprzestrzenia się w Unii Europejskiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-01-2018,8:40 Aktualizacja: 21-01-2018,8:41
A A A

Afrykański pomór świń wciąż jest stwierdzany w Europie. Jak informuje portal 3trzy3 od lipca ubiegłego roku w krajach UE odnotowano w sumie 3089 przypadków choroby u dzików oraz 122 ogniska u świń.

Afrykański pomór świń wciąż jest wykrywany w krajach Europy Wschodniej tj. w Polsce, na Litwie oraz w Estonii. W ubiegłym roku, podobnie jak dwa lata temu, wirus był aktywny zwłaszcza latem. Służby weterynaryjne stwierdzały go zarówno u dzików, jak i świń domowych.

ASF pojawił się również w Czechach. U naszych południowych sąsiadów wirus do tej pory jest wykrywany wyłącznie u dzików. W ubiegłym tygodniu wydostał się poza strefę, którą wyznaczono po wybuchu pierwszych przypadków. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

populacja dzików, przypadek asf, dziki, odstrzał dzików

Ministerstwo apeluje aby nie utrudniać odstrzału dzików

Przebywanie w parkach czy lasach, w których trwa odłów dzików nie będzie karane z wyjątkiem sytuacji, w których dane osoby świadomie utrudniają bądź uniemożliwiają przeprowadzenie odstrzału. Odstrzał dzików w...

ASF w Polsce w ubiegłym roku wirus objął swoim zasięgiem znaczne terytorium. W grudniu przekroczył granicę Wisły i dotarł do Warszawy. Tylko w tym roku wykryto u nas trzy ogniska tej choroby, w sumie jest ich 107, co w ubiegłych latach nie miało miejsca. Patogen wówczas atakował gospodarstwa wyłącznie latem oraz wczesną jesienią. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Polska staje się liderem pod względem wykrywania ASF u dzików. Informacje na ten temat pojawiają się praktycznie z każdym tygodniem, a do tej pory służby weterynaryjne potwierdziły już 1040 przypadków choroby u tych zwierząt. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Choroba nieustannie szerzy się także w krajach sąsiadujących z UE. Na Ukrainie aż 31 z 60 ognisk służby weterynaryjne stwierdziły w drugim półroczu 2017 roku.

Pomór wciąż jest również wykrywany w Rosji. W zachodniej części tego kraju, jak podaje portal 3trzy3, od lipca 2017 r. do końca ubiegłego roku wykryto 101 ognisk wśród świń domowych i 37 przypadków u dzików.

Wirus ASF pojawił się również w Mołdawii, gdzie w gospodarstwach przydomowych jest już obecny od września 2016 roku. Ostatnie ogniska zostały tam wykryte w listopadzie ubiegłego roku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA