ASF - mięso chorych świń nie trafia do sprzedaży

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-08-2017,11:15 Aktualizacja: 18-08-2017,11:35
A A A
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewniał w Polskim Radiu, że mięso od świń zarażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie trafia do przetwórstwa i na półki sklepowe, ale jest utylizowane. 
 
Jurgiel podkreślił, że w Polsce stosowane są przepisy unijne (rozporządzenie 852 z 2002 r.) dotyczące bezpieczeństwa i jakości żywności, które skutecznie chronią konsumentów przed wprowadzeniem do sprzedaży mięsa chorych świń.
 
Mięso zarażonych zwierząt, zgodnie z procedurami nie może trafić do przetworzenia i być przekazane do handlu.
 
ASF, utylizacja chorych świń, afrykański pomór świń, wirus, wieprzowina, konserwy

Do końca sierpnia będzie gotowy raport dot. ASF w Polsce

Międzyresortowy zespół przygotuje do końca sierpnia raport na temat działań podejmowanych w celu zminimalizowania skutków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Zostanie on przekazany premier Beacie Szydło - poinformował resort...
Stado świń, w którym zidentyfikowano zwierzęta z ASF, jest likwidowane i utylizowane. Wyznaczana jest również strefa zapowietrzona, a lekarz weterynarii podejmuje decyzję o ewentualnej utylizacji wszystkich świń w promieniu trzech kilometrów.
 
Komisja Europejska wyznacza dodatkowo trzy strefy, w których występuje zagrożenie i obowiązują tam restrykcyjne zasady przemieszczania trzody chlewnej.
 
Wszystkie świnie są badane w kierunku obecności wirusa ASF przez przedstawicieli Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Chore zwierzęta są usypiane i trafiają do utylizacji. Natomiast zdrowe świnie są ubijane, a ich mięso jest przeznaczone do handlu.
 
Hodowcy ze wschodnich województw Polski do 14 sierpnia mogli składać u powiatowych lekarzy weterynarii, oświadczenia dotyczące spełniania zasad bioasekuracji. Ci, którzy uznali, że nie są w stanie spełnić zasad bezpieczeństwa oraz rezygnują z produkcji mogą ubiegać się o rekompensaty za nieutrzymywanie trzody chlewnej. Rolnicy złożyli deklaracje dotyczą 35 tysięcy sztuk świń. 
 
ASF, żywność, konserwy, produkcja konserw, żywność, ministerstwo rolnictwa

Tajny plan rządu w sprawie wieprzowiny

Dostarczono już pierwsze partie konserw, które powstały z mięsa pochodzącego z obszaru zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Cała sprawa była utrzymywana w ścisłej tajemnicy. Dlaczego rząd nie chce mówić na ten...
Krzysztof Jurgiel w rozmowie z Polskim Radiem podkreślał, że ASF jest chorobą bardzo trudną do zlikwidowania. Dla przykładu podał Hiszpanię, gdzie z tym wirusem walczono przez 30 lat. 
 
W Polsce największe zagrożenie napływa za wschodniej granicy z Białorusią i Ukrainą. Wynika również z braku odpowiedniej redukcji pogłowia dzików w kraju, której miał dokonać Polski Związek Łowiecki.
 
W rozwiązaniu problemu mają pomóc przyjęte niedawno uregulowania w ramach rządowego Komitetu Kryzysowego ds. ASF. Zgodnie z nimi populacja dzików ma być zmniejszona do 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy. 
 
Nowe przepisy przyjęte na początku sierpnia umożliwiają na terenie działania kół łowieckich odstrzał dzików przez łowczych z innych kół z całej Polski. Polowania będą możliwe również  w parkach narodowych. Dopuszcza się również stosowanie noktowizorów, a polować będzie można przez cały rok. W tej sprawie minister środowiska wydał trzy rozporządzenia, które obowiązują już od początku sierpnia.
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA