Tajny plan rządu w sprawie wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2017,16:45 Aktualizacja: 13-08-2017,16:47
A A A

Dostarczono już pierwsze partie konserw, które powstały z mięsa pochodzącego z obszaru zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Cała sprawa była utrzymywana w ścisłej tajemnicy.

Dlaczego rząd nie chce mówić na ten temat otwarcie? Obawia się paniki wśród konsumentów.

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że konserwy nie trafią jednak do sklepów, ale m.in. do zakładów karnych czy jednostek wojskowych.

- To bardzo dobre konserwy, o najwyższej ponad 90-procentowej zawartości mięsa czy tłuszczu. Są bezpieczne, ponieważ surowiec przetworzono w temperaturze ponad 80 st. C, a w tych warunkach wirus ginie. Partia produktu trafiła już do jednej z rządowych agencji - zdradza WP jedna z osób zaangażowanych w projekt.

asf w polsce, walka z asf, program bioasekuracji, ministerstwo rolnictwa, trzoda chlewna, świnie

Jak ustrzec się ASF? Tysiące ulotek trafiły do rolników

Odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw ASF. Mówiono m.in. o potrzebie wzmocnienia akcji informacyjnej wśród rolników na terenach objętych ograniczeniami. Dotychczas tylko 10 proc. gospodarzy złożyło...
Wiadomo, że resort rolnictwa, który pilotuje całe przedsięwzięcie zobowiązał się zachować w tajemnicy dane producentów. Produkty trafią do rolniczych agencji, a te rozdystrybuują towar do jednostek budżetowych: wojska, zakładów karnych, szpitali, a nawet szkół.

- Projekt był realizowany, ale dane na ten temat posiadają klauzulę informacji niejawnych i zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych nie mogą zostać podane do publicznej wiadomości - potwierdza w rozmowie z WP Małgorzata Książyk z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do wykorzystywania mięsa pochodzącego ze wschodniej Polski (niebieskie strefy) osobiście mieli przekonać kilku producentów minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz premier Beata Szydło - podaje WP.

Co ważne, konserwy nie posiadają i nie będą posiadać żadnego oznaczenia wskazującego na ich pochodzenie z wyżej wymienionych obszarów.

źródło: Wirtualna Polska

[WIDEO] ASF to śmiertelnie groźny wirus dla trzody chlewnej. Nie ma na niego szczepionki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu