ASF - Czy uda się zredukować populację dzików?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-09-2017,9:00 Aktualizacja: 26-09-2017,8:51
A A A
MRiRW zapowiedziało redukcję dzików do 0,1 osobnika na km kwadratowy na wschód od Wisły oraz do 0,5 osobnika na km kwadratowy w pozostałej części kraju. Termin wykonania zadania upływa 30 listopada br.
 
Afrykański pomór świń jest chorobą zwalczaną z urzędu. Walka z nią pochłonęła wiele środków publicznych. Jednym z elementów zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa jest redukcja pogłowia dzików, którą zapowiadają od wielu lat rządzący.
 
Odstrzał dzików obecnie jest utrudniony ze względu na żerowanie znacznej części populacji tych zwierząt w kukurydzy - zauważają eksperci z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
ASF, wirus, choroba, trzoda chlewna

ASF - ognisko choroby nr 99 potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu dziewięćdziesiątego dziewiątego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Nowe ognisko potwierdzono w woj. lubelskim.   Wirus ASF zaatakował w gospodarstwie w...
Dziki stopniowo przenoszą się z lasu do miast, gdzie łatwiej znajdują pożywienie. Stamtąd są odławiane i wypuszczane do lasu. 
 
Tak więc najpierw są wydawane środki publiczne na odławianie dzików w miastach, aby potem zapłacić po raz drugi myśliwym za ich ostrzał sanitarny. Zdaniem ekspertów z KZP-PTCh postępowanie to nie jest racjonalne w sytuacji rozprzestrzeniania się choroby.
 
W ich opinii niewielkie zainteresowanie myśliwych odstrzałem dzików wynika ze zbyt skomplikowanych procedur. Pozyskany z odstrzału sanitarnego dzik musi być przewieziony do chłodni i tam wypatroszony. 
 
Wnętrzności powinny trafić do szczelnie zawiązanego worka, a tusza do chłodni, pod którą trzeba umieścić matę. Wnętrzności należy przechowywać wraz z tuszą, którą myśliwy może odebrać dopiero po uzyskaniu wyników badań na włośnicę i ASF.
 
Ponadto myśliwi są zobowiązani do wypełnienia dodatkowych dokumentów.  
 
Jak podkreślają eksperci nie należy się dziwić, że myśliwi niechętnie strzelają do dzików. Za wstrzymanie odstrzału grozi kołu łowieckiemu wypowiedzenie umowy dzierżawy. Zdaniem fachowców takie sankcje nie przybliżą nas do celu jakim jest redukcja pogłowia dzików. Jednocześnie zadają pytanie kto będzie strzelał do dzików po rozwiązaniu umowy z kołem łowieckim?
 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA