ASF. Apel do ministra rolnictwa o zdecydowane działania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-06-2017,10:30 Aktualizacja: 16-06-2017,11:00
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń po ośmiu miesiącach przerwy znów dostał się do chlewni. Zabija także kolejne dziki. Dlatego krajowe organizacje branżowe wystosowały pismo do ministra rolnictwa o podjęcie działań w celu walki z tą chorobą.

Afrykański pomór świń powinien być zwalczany na wielu płaszczyznach. Organizacje branżowe chcą, aby były to działania wewnętrzne oraz zewnętrzne. W tych pierwszych najważniejsza i nie cierpiąca zwłoki powinna być likwidacja chlewni niespełniających wszystkich zasad bioasekuracji.

asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, ognisko asf

ASF. Polska broni Europę przed wirusem pomoru

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zwraca uwagę władz europejskich na fakt, że walka z afrykańskim pomorem świń w naszym kraju jest niezwykle trudna, przede wszystkim z uwagi na naszych wschodnich sąsiadów. Rosja, Ukraina i Białoruś nie...

Hodowcy i producenci świń powinni w związku z tym być kontrolowani pod kątem przestrzegania zasad bioasekuracji, zgłaszania świń do systemu IRZ, prawidłowości przemieszczania zwierząt w tym także do krycia, czy utrzymywania knurów bez licencji.

Kontrole powinny się natychmiast rozpocząć w strefach ASF. Tamtejsze miejscowe służby weterynaryjne powinny także zostać wsparte przez inspektorów pochodzących z innych regionów Polski lub lekarzy wolnej praktyki.

Należy także stworzyć odpowiednie prawo a konkretnie wyeliminować wszelkie luki prawne, które obecnie umożliwiają odbiór padłych zwierząt bez badań w kierunku ASF przez firmy utylizacyjne.

asf, dziki, ogniska asf, przypadki asf

Kolejne ognisko ASF. Są też nowe przypadki u dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował właśnie o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to 31 ognisko choroby u świń domowych od początku występowania tej choroby w naszym kraju czyli od 17 lutego 2014...

Świnie z gospodarstw, które nie spełniają zasad bioasekuracji i znajdują się w promieniu 10 km od ogniska ASF powinny zostać wybite.

Gospodarstwa, których właściciele nie spełniają zasad bioasekuracji powinny mieć także wstrzymane wypłaty dopłat bezpośrednich do czasu usunięcia niezgodności lub rezygnacji z utrzymywania świń.

Spędy czyli skupy świń w Polsce powinny zostać zamknięte, ponieważ trafiają tam najczęściej świnie z gospodarstw, które nie spełniają zasad bioasekuracji.

- Ponadto postulujemy w strefach ASF rygorystyczne przestrzeganie zakazu skarmiania pasz niepoddanych obróbce termicznej lub kiszeniu tj. zielonek, okopowych, owoców i innych pochodzących z upraw niezabezpieczonych przed dostępem dzików - czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

asf, powiat bialski, bioasekuracja, asf u świń, hodowla trzody chlewnej, świnie

ASF atakuje powiat bialski. Rolnicy winią za to myśliwych

Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń potwierdzane są na terenie powiatu bialskiego. Tymczasem rolnicy z gminy Konstantynów przyczynę rozprzestrzeniania się wirusa upatrują w dzikach, które nie są likwidowane. Gospodarze spotkali...

Organizacje branżowe postulują także o wprowadzenie działań zewnętrznych. W tym przypadku niezbędne jest włączenie Komisji Europejskiej do rozmów z Rosją, Ukrainą i Białorusią. Te kraje powinny niezwłocznie rozpocząć zwalczanie ASF.

- Środki publiczne przeznaczane do krajów unijnych na walkę z wirusem nie są wykorzystywane efektywnie, jeżeli po drugiej stronie granicy jest brak współpracy w zwalczaniu choroby. ASF jest problemem regionalnym i tylko skoordynowane działania w regionie mogą być skuteczne - podkreślają przedstawiciele KZP-PTCH.

Monitoring ASF i nieustanna bieżąca informacja jest kluczowym elementem zwalczania tej choroby. Ponadto KE powinna przeznaczyć środki na pomoc finansową, weterynaryjną i techniczną dla wszystkich krajów regionu zmagających się z chorobą ASF.

Pismo do ministra rolnictwa można znaleźć tutaj. Przygotowali i wysłali je przedstawiciele pięciu instytucji tj. Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS", związku Polskie Mięso, Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP oraz Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej Podlasie.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu