Apelują o zmianę postępowania z dzikami wyłapywanymi w miastach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
29-07-2021,18:25 Aktualizacja: 29-07-2021,18:30
A A A
Sygnatariusze Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF skierowali pismo do Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka w sprawie postępowania z odławianymi na terenach miejskich dzikami. Sprzeciwiają się oni znakowaniu i wywożeniu tych zwierząt do lasu. 
 
Tworzenie systemu śledzenia tras dzików online, celem szybszej interwencji służb miejskich, a następnie ich odłów i wywożenie do lasów poza miastem, zdaniem członków Porozumienia, jest rozwiązaniem najgorszym z punktu widzenia sanitarnego. 
 
Takie działania rozwiązują problem chwilowo, a znacząco przyczynia się do rozwleczenia epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF) na nowe tereny i zagłady kolejnych hodowli świń. 
 
ognisko asf, przypadek asf, trzoda chlewna, dziki, warchlaki, ASF, afrykański pomór świń, handlarze, pośrednicy, handel

ASF. Nie tylko dziki roznoszą chorobę

Afrykański pomór świń niemal każdego dnia jest stwierdzany w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. Wiele wskazuje na to, że obecna sytuacja związana z tą chorobą wymknęła się spod kontroli. Presja wirusa w środowisku jest bardzo duża,...
Realizacja tego projektu jest szacowana na blisko 1 mln zł i zdaniem członków Porozumienia, to prosta droga do rozprzestrzeniania epidemii ASF oraz łamanie obowiązującego prawa.
 
Jak czytamy na stronie Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, fakty są bezlitosne i jedynym skutecznym rozwiązaniem, według naukowców i hodowców, są radykalne kroki podjęte m.in. przez Belgię czy Czechy. 
 
Dodatkowo uregulowania unijne stanowczo zabraniają przemieszczania dzików na terenie kraju członkowskiego. Odłów dzików z terenów miejskich jest niezbędny, ale wypuszczanie ich do lasu przyniesie dramatyczne szkody bez trwałego pożytku.
 
Jak czytamy w piśmie, przyczynami niekorzystnej sytuacji w naszym kraju jest między innymi brak ścisłej współpracy wszystkich instytucji, które powinny być odpowiedzialne za zwalczanie ASF, brak konsekwencji w działaniu oraz niezdawanie sobie sprawy z faktu, jak duże straty ponosi sektor produkcji mięsa wieprzowego w związku z ASF.
 
Chiny, trzoda chlewna, ASF, odbudowa pogłowia, wirus, cena tuczników, spadek cen,

Cena tuczników w Chinach spadła o połowę

Ceny świń w Chinach spadły o ponad 50% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Jest to efekt wzrostu podaży przy jednoczesnym spadku popytu.    Tuczniki w Chinach w czerwcu kosztowały o 16,4% mniej niż uzyskiwali dostawcy...
Sygnatariusze Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF w skierowanym piśmie apelują do prezydenta Poznania o zmianę założeń projektu, w którym odłowione dziki z terenów miejskich poddawane byłyby eutanazji i utylizacji. Redukcja populacji dzików do znacznie niższego odsetka i niezwłoczne usuwanie zwłok dzików stanowią najbardziej efektywne postępowanie prewencyjne.
 
Wśród członków porozumienia znajduje się Aleksander Dargiewicz Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Witold Choiński Związek Polskie Mięso, Janusz Rodziewicz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Monika Piątkowska Izba Zbożowo Paszowa, Wiesław Różański Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI, Ignacy Zaremba Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS".
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA