Agencja pomoże hodowcom świń z terenów dotkniętych ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2018,12:15 Aktualizacja: 30-05-2018,12:36
A A A

ARiMR oferuje pomoc dla hodowców świń z terenów dotkniętych ASF. Rolnicy mogą składać do 30 września w biurach powiatowych agencji wnioski o wypłatę II, III i IV transzy rekompensat za rezygnację z chowu i hodowli świń.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała w środę wsparcie finansowane jest ze środków krajowych. "Podobnie, jak dopłaty do materiału siewnego, o które od tego roku rolnicy ubiegają się w biurach powiatowych" - czytamy w komunikacie.

ASF, brak rekompensat dla rolników, powiat bialski, afrykański pomór świń, bioasekuracja

Rolnicy bez grosza, czyli obietnice zamiast pieniędzy

Afrykański pomór świń sprawił, że w województwie lubelskim zostało ubitych, a później zutylizowanych tysiące sztuk świń. Niestety, rolnicy nadal czekają na obiecane przez resort rolnictwa odszkodowania i rekompensaty....

ARiMR tłumaczy, że rolnicy zajmujący się chowem lub hodowlą trzody chlewnej na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, aby chronić swoje stada przed chorobą, zostali zobowiązani do dostosowania gospodarstw do wymogów programu bioasekuracji.

"W tym celu musieli wykonać pewne inwestycje, np. zakupić maty dezynfekcyjne, zabezpieczyć płotem lub siatką budynki gospodarskie przed zwierzętami domowymi, czy zakupić odzież ochronną. Rolnicy, którzy zdecydowali się nie dostosowywać gospodarstw do programu bioasekuracji, musieli zrezygnować z utrzymywania trzody chlewnej, a w zamian otrzymywali rekompensaty finansowe przez cztery kolejne lata, liczone od przystąpienia do tego mechanizmu" - napisano w komunikacie.

ARiMR przekazała, że dostępna jest również pomoc dla rolników utrzymujących nie więcej niż 50 sztuk trzody chlewnej, którzy otrzymali nakaz wstrzymania produkcji wieprzowiny z powodu niespełnienia wymagań związanych z ASF.

"Wnioski o przyznanie wsparcia należy składać w biurach powiatowych w terminie 150 dni od dnia wydania decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii o likwidacji stada, lecz nie później niż do 14 sierpnia" - przekazała agencja.

I tłumaczy, że "kwotę należnej pomocy z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny ustala się w oparciu o średnią liczbę świń utrzymywanych w okresie referencyjnym w siedzibie stada, której dotyczy decyzja zakazująca utrzymywania świń, w podziale na prosięta o masie do 20 kg i inne świnie oraz kwoty pomocy za sztukę, które wynoszą: 190 zł - w przypadku prosiąt o masie do 20 kg i 300 zł - w przypadku innych świń".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA