Rolnicy bez grosza, czyli obietnice zamiast pieniędzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2018,10:40 Aktualizacja: 28-05-2018,10:41
A A A

Afrykański pomór świń sprawił, że w województwie lubelskim zostało ubitych, a później zutylizowanych tysiące sztuk świń. Niestety, rolnicy nadal czekają na obiecane przez resort rolnictwa odszkodowania i rekompensaty.

Ministerstwo zapewniało, że do 15 maja wszystko zostanie załatwione. Tak się jednak nie stało, ponieważ wielu rolników wciąż nie otrzymało należnych pieniędzy.

- W naszym powiecie mieliśmy 42 przypadki ognisk ASF w gospodarstwach. 34 gospodarstwa wciąż czekają na pieniądze - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" Marek Sulima, przewodniczący komisji rolnictwa w radzie powiatu bialskiego (PSL).

walka z asf w polsce, dorota niedziela, gabinet cieni po, budowa zapory na granicy, program bioasekuracji

PO domaga się utworzenia programu zwalczania ASF

Platforma Obywatelska domaga się od rządu utworzenia narodowego programu walki z wirusem ASF, specjalnego funduszu dla poszkodowanych rolników, wsparcia Inspekcji Weterynaryjnej i kampanii informacyjnej na temat wirusa. Dorota Niedziela,...
Właśnie dlatego radni powiatu bialskiego na ostatniej sesji poparli postulaty komitetu protestacyjnego, który już od kilku miesięcy walczy o wypłatę pieniędzy dla poszkodowanych rolników.

Na sesji głos zabrała Beata Bielecka z Michałówki (gm. Biała Podlaska), która nie kryła rozgoryczenia całą sytuacją - Przeszłam dwie kontrole pod kątem bioasekuracji i było w porządku, a teraz uznano, że nie mam faktury za utylizację szczurów i nie spełniam wymogów bioasekuracji. Czekam teraz na decyzję o zakazie hodowli świń do końca życia. Trudno mi uwierzyć, że przy "dobrej zmianie" nie mogę ocalić dorobku życia, która zostawiła mi moja matka - mówiła pełna emocji Bielecka.

Z kolei wicestarosta Janusz Skólimowski z PiS zapewniał że pieniądze na pewno zostaną rolnikom wypłacone. - Rolnicy zostali pozostawieni sami sobie, władza nie chce z nimi rozmawiać. Jestem załamany, gdy przysłuchuję się temu co się dzieje - nie ukrywa Mariusz Filipiuk (PSL), starosta bialski.

Powiat bialski już dwa lata zmaga się z wirusem ASF. - Wybija się rolnikom świnie, a nadal chore dziki chodzą po lasach, bo nie ma radykalnych odstrzałów - zauważa starosta.

źródło: "Dziennik Wschodni"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA