Uważaj, rutyna w gospodarstwie często rani lub zabija

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@agropolska.pl
12-06-2015,14:35 Aktualizacja: 12-06-2015,14:55
A A A

Każdego roku do KRUS zgłaszanych jest ponad 2,5 tys. wypadków związanych z obsługą zwierząt gospodarskich. Niestety, część z nich kończy się bardzo tragicznie.

Ale większości dramatycznych sytuacji można zapobiec - przekuje Państwowa Inspekcja Pracy oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i w ramach kampanii informacyjnej "Rutyna na wsi rani i zabija" przypominają o podstawowych zasadach pracy ze zwierzętami.

Okazuje się, że wypadki związane z uderzeniem, przygnieceniem i pogryzieniem przez zwierzęta stanowią trzecią najliczniejszą grupę nieszczęśliwych zdarzeń, którym ulegają rolnicy indywidualni.

Niemal 95 proc. tych wypadków zdarza się podczas codziennego obrządku zwierząt - w trakcie karmienia, udoju, czyszczenia pomieszczeń inwentarskich w obecności zwierząt oraz podczas przepędu, czy załadunku zwierząt na środki transportu.

Przyczynami tych zdarzeń są w głównej mierze nieostrożność, nieumiejętność przewidywania reakcji zwierzęcia na bodźce zewnętrzne, niezapewnienie zwierzętom dobrostanu, lekceważenie zagrożeń związanych z obsługą samców rozpłodowych, osobników w rui, samic karmiących, powierzanie obsługi, przepędu i załadunku zwierząt dzieciom, czy osobom w podeszłym wieku lub niepełnosprawnym.

[WIDEO] Szanuj życie! Pracując przy zwierzętach, nie ufaj rutynie - spot kampanii PIP



Jeżeli chcemy unikać agresywnych zachowań zwierząt, należy zapewnić im odpowiednie warunki bytowe. Specjaliści podkreślają, że dobre traktowanie, dostęp do świeżej wody, paszy czy kontakt z innymi zwierzętami to podstawowe wymogi dobrostanu, który człowiek powinien zapewnić zwierzętom, aby praca z nimi była bezpieczniejsza.

Ważne jest również poznanie i respektowanie zachowań zwierząt, zarówno jako społeczności, jak też poszczególnych osobników. W porę zauważone niecodzienne zachowanie zwierząt, będące sygnałem ostrzegawczym, może niejednokrotnie zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi rolnika lub członka rodziny.

W ramach kampanii rolnicy mogą skorzystać z bezpłatnego doradztwa oraz szkoleń bhp, a także wziąć udział w działaniach prewencyjnych PIP, które pomagają ocenić warunki pracy i wprowadzić zmiany podnoszące poziom bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie. Zobacz karty bhp i materiały szkoleniowe

[WIDEO] Zbyt wiele wypadków na wsi. Większości niebezpiecznych sytuacji można zapobiec

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu