Rząd rezygnuje z podwyższenia stawki VAT na leki weterynaryjne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2018,16:00 Aktualizacja: 01-12-2018,18:41
A A A

Rząd wycofał się z pomysłu podwyższenia stawki VAT na leki dla zwierząt. - Wykreślimy tę propozycję z nowej matrycy stawek - poinformował Paweł Jurek, rzecznik resortu finansów.

W projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług autorstwa ministerstwa zakładano, że lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych 8 proc. VAT. Stawki poszłyby w górę z 8 do 23 proc. - przypomina portal money.pl

leki weterynaryjne, leczenie zwierząt, hodowla zwierząt, produkcja mięsa, dorota niedziela

Szykuje się drastyczna podwyżka cen leków weterynaryjnych

Aż o 15 proc. ma wzrosnąć stawka VAT na leki weterynaryjne. Wynika to z rządowego projektu nowelizacji przepisów podatkowych. To może uderzyć w producentów żywności na czele z rolnikami. Zmiany dotyczące podatków będą duże. Jak...

Właściciele zwierząt zauważają, że leki dla pupili od zawsze były drogie. - Nawet przed zapowiedzią podwyżki stawki VAT słyszeliśmy o sytuacjach, w których ludzie mają problem z zapewnieniem zwierzętom opieki weterynaryjnej - mówi Cezary Wyszyński, dyrektor Fundacji Viva.

Poza prywatnymi opiekunami zwierząt na podwyżce stawki VAT ucierpiałyby też organizacje zajmujące się ochroną zwierząt i przede wszystkim hodowcy.

Wprowadzenie wyższego VAT na leki weterynaryjne mogłoby doprowadzić do podwyżek cen mięsa i nabiału, co uderzyło wszystkich po kieszeni.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie zgodzi się na podwyższenie stawki VAT i apelował do rządu o wycofanie się z tego pomysłu.

- To ugodzi w polskie rolnictwo, ugodzi w hodowców zwierząt, ugodzi także w zwykłych ludzi, bardzo często starszych, którzy mają swoich pupili. Uderzy wreszcie w schroniska dla zwierząt, które są naprawdę bardzo ważne - powiedział.

Dodał, że taka podwyżka stawki VAT byłaby "naprawdę bardzo szkodliwa i bardzo dotkliwa".
 

źródło: money.pl
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Poniedziałek, 10 grudnia Godz:
Imieniny: Bogdana, Julii
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2018

Hoduj z głową świnie:

-Obowiązkowe pomiary hałasu

-Nowości z EuroTier 2018

-Dla loch ważna jest kondycja

-Tucz na dużą skalę

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2018

Hoduj z głową bydło:

-Genomika dla rolnika

-Dobre odsadki to podstawa

-Wołowina z certyfikatem

-Jak zadbać o użytki zielone

-Inwestuje w bydło mleczne

PRENUMERATA