Szykuje się drastyczna podwyżka cen leków weterynaryjnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2018,8:10 Aktualizacja: 23-11-2018,8:19
A A A

Aż o 15 proc. ma wzrosnąć stawka VAT na leki weterynaryjne. Wynika to z rządowego projektu nowelizacji przepisów podatkowych. To może uderzyć w producentów żywności na czele z rolnikami.

Zmiany dotyczące podatków będą duże. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, uproszczenie systemu stawek VAT to ważny etap w naprawie polskich finansów. Ma być oparte o filozofię 3xP, czyli stworzenie systemu podatkowego przejrzystego, prostego i przyjaznego dla podatników.

antybiotyki, prewencyjne podawanie antybiotyków, zwierzęta gospodarskie, parlament europejski

Antybiotyki prewencyjnie tylko do 2022 roku

Parlament Europejski zatwierdził przepisy mające na celu zakończenie nadużywania antybiotyków w rolnictwie. To wynik wieloletniej kampanii organizacji Compassion Polska i Compassion in World Farming International. Antybiotyki od 2022 roku...

- Uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych stawek. Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych co do prawidłowości stosowania przepisów VAT. W ten sposób likwidujemy podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych - ocenia Teresa Czerwińska, minister finansów.

Generalne obniżenie stawek VAT (tzw. równanie w dół) będzie dotyczyć m.in. produktów żywnościowych, jak owoce tropikalne i cytrusy, każdego rodzaju pieczywa i ciastka, zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną czy przyprawy.

Resort finansów podaje tu przykład, że obecnie stawka VAT dla pieczywa świeżego zależy od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.

Jeśli data nie przekracza 14 dni, to stawka wynosi 5 proc., ale gdy przekracza stosuje się stawkę 8 proc. Po zmianach ma to być jedna 5-procentowa.

antybiotyki , antybiotyki w leczeniu zwierząt, John Middleton, wielka brytania

Lekarze są przeciwni prewencyjnemu podawaniu antybiotyków zwierzętom

Eksperci na Wyspach Brytyjskich apelują o ograniczenie podawania antybiotyków zwierzętom. Zaznaczają, że często, kiedy jedno jest chore, zapobiegawczo leczy się całe stado. Ich zdaniem to przyczyna wzrostu odporności bakterii na tego typu...

Takie "równanie w dół" dotyczy jednak tylko części produktów. Za inne zapłacimy taki sam VAT, jak dotychczas. Ale jeszcze inne będą objęte wyższą stawką, bo przecież VAT to podstawowy budulec budżetu państwa i na zmniejszenie wpływów z niego nie bardzo rząd może sobie pozwolić. Szybko dostrzeżono, że podwyżka będzie dotyczyć m.in. leków, ale tylko weterynaryjnych.

"Ministerstwo Finansów planuje podnieść VAT na lekach, ale tylko weterynaryjnych z 8 proc. na 23 proc. Czy ktoś wie o co tu chodzi? Na ile wzrosną ceny usług, choć VAT na nich pozostanie 8 proc.? Jak przełoży się to na ceny żywności pochodzenia zwierzęcego, na eksport żywności? Oby tylko tyle" - zaalarmowało na Twitterze Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych.

W Sejmie dociekała w tej sprawie posłanka Dorota Niedziela (PO). I ostrzegała, że na pewno taka podwyżka będzie mieć wpływ na ceny żywności pochodzenia zwierzęcego.

- W sytuacji tak dobrej koniunktury salda sprzedaży produktów żywnościowych na pewno zmniejszy to konkurencyjność, ale też wpłynie na koszty wszystkich producentów żywności, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Jesteśmy w głównej mierze eksporterem mięsa drobiowego, na pewno wtedy jego cena się zmieni - zaznaczyła.

Książki leczenia stada, dokumentacja leczniczo-weterynaryjna, powiatowy lekarz weterynarii, zwierzęta hodowlane

Książki leczenia stada będą obowiązkowe

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej i ewidencji leczenia zwierząt oraz wzorów tej dokumentacji i ewidencji....

Jak sprawdziliśmy, w załączniku do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, określającym wykaz towarów i usług opodatkowanych niższą stawką podatku w wysokości 7 (8) proc., jedna z pozycji brzmi:

"Produkty lecznicze - z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych - dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego oraz te, które uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską".

Zatem rzeczywiście preferencyjna, dziś 8-procentowa stawka na produkty weterynaryjne ma od 2020 r. zniknąć.

Dla rolników-hodowców zwierząt to na pewno będzie cios, bo zwiększy koszty utrzymania stad.

Trzeba jednak zaznaczyć, że ten duży projekt zmian przepisów podatkowych jest obecnie w fazie uzgodnień i konsultacji społecznych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA