Nowy program azotowy uderzy po kieszeni rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
07-05-2018,12:00 Aktualizacja: 07-05-2018,12:11
A A A
Przepisy azotowe mają na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych i wymuszają na hodowcach między innymi budowę dodatkowych płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę. Nowy program uderzy po kieszeni ponad pół miliona gospodarstw.
 
Projekt programu zakłada skrócenie terminu nawożenia gruntów rolnych zarówno nawozami mineralnymi jak i naturalnymi o jeden miesiąc, co będzie miało poważne konsekwencje dla prowadzenia wszystkich zabiegów agrotechnicznych w uprawach roślin z powodu zmienności pogody i braku możliwości wjazdu na pola. 
 
fermy drobiu, fermy trzody chlewnej, wielkoprzemysłowe fermy, gospodarstwa rodzinne

Fermy można zastąpić gospodarstwami rodzinnymi?

Wielkoprzemysłowe fermy drobiu oraz trzody chlewnej zdaniem ekologów występują w Polsce w zbyt dużej liczbie. - W państwach europejskich największa ilość ferm w basenie Morza Bałtyckiego to jest maksymalnie 100, to jest w Niemczech....
 
Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) przykładem braku możliwości dokończenia zbiorów kukurydzy i wykonania nawożenia ze względu na warunki atmosferyczne był ubiegły rok.
 
Rolnicy będą również zmuszeni do dłuższego przechowywania nawozów naturalnych, co wiąże się z inwestycjami związanymi z powiększeniem powierzchni płyt gnojowych i pojemności zbiorników na gnojowicę. 
 
KZP-PTCH otrzymuje wiele sygnałów z terenu dotyczących blokowania inwestycji w produkcję zwierzęcą głównie przez osoby napływające z miasta. Zdaniem ekspertów realizacja zakładanych prac budowlanych będzie niewykonalna bez uproszczenia przepisów prawa budowlanego oraz zasad kształtowania polityki przestrzennej. 
 
W ich opinii większość rolników nie dysponuje również kapitałem lub nie posiada zdolności kredytowej na uzyskanie środków niezbędnych do przeprowadzenia wymaganych inwestycji. 
 
Potrzebne jest wsparcie rządu, bez którego wymagane projekty budowlane nie zostaną zrealizowane, w związku z czym wielu rolników będzie musiało ograniczyć produkcję lub ją zlikwidować. 
 
Projekt programu znajdziesz tutaj
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu