Norki były zabijane bezprawnie. Duńskie władze przepraszają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-11-2020,17:35 Aktualizacja: 10-11-2020,17:54
A A A

Dania wycofuje się z utylizacji milionów zwierząt. Tamtejszy rząd przyznaje się do poważnego błędu i prosi rolników o wybaczenie.

"Szanowni Państwo, poważnych, polityków poznajemy po rozważnych, mądrych i przemyślanych działaniach. Politycy wpadający w popłoch, powinni zająć się sprawami mniej wymagającymi. Bez wątpienia z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w Królestwie Danii. Przestrzegamy polskie władze przed podobnym kierunkiem działania" czytamy w komunikacie wydanym przez organizacje zrzeszające i reprezentujące hodowców zwierząt futerkowych w Polsce.

Komunikat dotyczący sytuacji związanej z koronawirusem przygotowały Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych, Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych oraz Polski Przemysł Futrzarski.

  • Norki w Danii były zabijane bezprawnie
  • Duński rząd wycofuje się ze swojej decyzji dotyczącej uśmiercania norek
  • Hodowcy zwierząt futerkowych w Polsce przestrzegają surowych zasad bioasekuracji
  • Od maja tego roku na fermy nie są wpuszczane osoby postronne
  • Fermy zwierząt futerkowych pracują w obiegu zamkniętym

Światowa Organizacja Zdrowia, dania, fermy norek, koronawirus, Mette Frederiksen

WHO sprawdza biobezpieczeństwo na fermach norek

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sprawdza biobezpieczeństwo na fermach norek na całym świecie, aby zapobiec - jak to ujęła - dalszym "zjawiskom rozprzestrzeniania się" zmutowanego koronawirusa. Maria van Kerkhove, dyrektor techniczna...

Hodowcy przestrzegają przepisów

Hodowcy zwierząt futerkowych podkreślają, że komunikat ministra rolnictwa i zawarte w nim zalecenia nie są dla nich niczym nowym. Rolnicy znacznie wcześniej zadbali o odpowiedni standard bezpieczeństwa na fermach tych zwierząt.

Hodowcy podkreślają, że od maja tego roku na fermy nie są wpuszczane osoby postronne. Monitorowane także są wszystkie osoby związane z obsługą utrzymywanych na fermach zwierząt.

"W naszej opinii, bardzo dobrym kierunkiem, wpływającym na zwiększenie bezpieczeństwa związanego z zagrożeniem występowania SARS-CoV-2 jest wprowadzenie wymogu posiadania przez Inspektorów Weterynarii, wchodzących na fermę, aktualnych badań pod kątem Covid-19" czytamy w komunikacie.

Fermy zwierząt futerkowych pracują w obiegu zamkniętym. Na ich terenie bardzo często mieszkają pracownicy oraz ich kierownicy.

Przedstawiciele organizacji hodowlanych zapewniają również, że są w nieustannym kontakcie z głównym lekarzem weterynarii.

W  związku z duńskimi doniesieniami i procederem wybijania norek pojawiło się wiele głosów, które domagały się od polskiego rządu podjęcia takich samych kroków w naszym kraju. Rolnicy przestrzegają jednak przed podejmowaniem pochopnych decyzji tak, jak miało to miejsce w Danii.

dania, fermy norek, koronawirus, Mette Frederiksen, Magnus Heunicke

Koronawirus mutuje i przenosi się na ludzi. Miliony norek do wybicia

Mette Frederiksen, premier Danii poinformowała o zamiarze wybicia 15 mln norek na fermach z powodu znalezionej u tych zwierząt mutacji koronawirusa, który przeniósł się już na 12 osób. - Wirus zmutowany przez norki może...

Duński rząd podjął pochopną decyzję

Duński rząd, jak podkreślają hodowcy podjął decyzję, które nie tylko okazały się niezgodne z prawem, ale również nie poparte żadnymi badaniami naukowymi.

5 listopada 2020 roku premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła, że wszystkie norki w tym kraju zostaną zutylizowane ze względu na możliwość wystąpienia transmisji międzygatunkowej, dotyczącej koronawirusa na fermach zwierząt futerkowych. Tamtejszy rząd poinformował o decyzji Komisję Europejską oraz WHO.

Decyzja ta spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem zarówno ze strony rolników jaki i środowiska naukowego.

Decyzja duńskiego rządu wzbudziła duże kontrowersje. Dyrektor techniczna WHO ds. Covid-19, ekspert ds. chorób wirusowych i epidemii Maria van Kerkhove, na konferencji w Genewie poinformowała, że mutacje wirusów są czymś naturalnym.

"Przypominamy, że zarówno WHO, jak i duński rząd (od dziś tj. od 10 listopada) wypowiadają się negatywnie o masowej utylizacji zwierząt z powodu nieudokumentowanych podejrzeń" czytamy w komunikacie.

wybijanie norek, zwierzęta futerkowe, dania, epidemia koronawirusa, Kopenhagen Fur

Rozpoczęło się uśmiercanie milionów norek

Duńscy weterynarze i rolnicy rozpoczęli uśmiercanie co najmniej 2,5 mln norek po tym, jak potwierdzono zakażenia koronawirusem u zwierząt na 63 fermach - poinformowały tamtejsze władze. Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności podał, że uśmierca...

Duńczycy popełnili błąd i przepraszają

6 listopada reprezentująca WHO Soumya Swaminathan poinformowała, że jest zbyt wcześnie, aby wyciągać tak daleko idące wnioski na temat skutków mutacji wirusa. Przestrzegła również przed pochopnym podejmowaniem decyzji.

"Dziś (10 listopada dop. red.) pojawiły się kolejne informacje z Danii. Minister ds. Żywności Mogens Jensen przyznał, że działania wprowadzone przez duński rząd nie miały i nie mają podstawy prawnej, co doprowadziło do natychmiastowego wstrzymania realizacji procedury, którą rząd próbował wymusić na rolnikach" czytamy w komunikacie.

Duński minister przyznał, że w tej sytuacji masowy ubój oraz utylizacja norek odbywają się bezprawnie. Przyznał, że nie ma prawa, które mogłoby zmusić hodowców norek do uboju tych zwierząt poza przeznaczonymi do tego strefami.

- Nie poinformowano mnie, że nie mamy uprawnień - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej minister ds. żywności Królestwa Danii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu