Norki zakażone koronawirusem zostały wybite

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2020,12:50 Aktualizacja: 19-06-2020,12:58
A A A

U norek hodowanych na jednej z duńskich ferm wykryto zakażenia koronawirusem. Wszystkie z około 11 tys. trzymanych tam zwierząt zostały uśmiercone, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się choroby.

Zakażenia zwierząt zostały potwierdzone po tym, gdy infekcję zdiagnozowano u człowieka związanego z fermą. To pierwszy taki przypadek na duńskich fermach norek, które są największym producentem futra z tych zwierząt na świecie.

Koronawirus u zwierząt, Główny Inspektorat Weterynarii, PIW-PIB w Puławach

Koronawirus u zwierząt? Zobacz wytyczne GIW

Główny Inspektorat Weterynarii zatwierdził procedurę pobierania i przesyłania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku wykrywania koronawirusa u zwierząt, opracowaną w PIW-PIB w Puławach. Ma to związek z informacjami o stwierdzaniu...

W Holandii od kwietnia zakażenia koronawirusem wykryto u norek na co najmniej 13 fermach, ok. 570 tys. zwierząt zostało wybitych, by ograniczyć możliwość dalszej transmisji wirusa - przypomina Reuters.

Według naukowców, niektóre zwierzęta mogą zainfekować się wirusem SARS-CoV-2 przez kontakt z zakażonymi ludźmi. Na całym świecie udokumentowano kilka takich przypadków u niektórych gatunków zwierząt domowych, hodowlanych, a także w ogrodach zoologicznych.

W Holandii potwierdzono też jedyne jak dotąd na świecie przypadki zainfekowania się człowieka od zakażonych zwierząt, którymi również były norki.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu