Rozpoczęło się uśmiercanie milionów norek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-10-2020,21:05 Aktualizacja: 15-10-2020,21:09
A A A

Duńscy weterynarze i rolnicy rozpoczęli uśmiercanie co najmniej 2,5 mln norek po tym, jak potwierdzono zakażenia koronawirusem u zwierząt na 63 fermach - poinformowały tamtejsze władze.

Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności podał, że uśmierca norki, u których potwierdzono obecność SARS-CoV-2. Z kolei hodowcy, którzy mają niezainfekowane zwierzęta na fermach położonych w promieniu 8 km od fermy z zakażonymi norkami, muszą je wybić sami.

hodowla zwierząt na futra, ubój rytualny, ustawa o ochronie zwierząt, sondaż IBRiS

Polacy za zakazem hodowli zwierząt na futra

Zdecydowana większość Polaków opowiada się za zakazem hodowli zwierząt na futra. Ustawa o ochronie zwierząt doprowadziła do rządowego kryzysu i dzieli scenę polityczną. Wyniki najnowszego sondażu IBRiS w sprawie ustawy poszerzającej prawa...

Uśmiercanie zwierząt może potrwać nawet kilka miesięcy. Rzecznik policji Henrik Skals powiedział agencji AP, że jeden z hodowców odmówił władzom wstępu na fermę w celu uśmiercenia tych zwierząt.

Urząd ds. Weterynarii i Żywności poinformował, że hodowcy z niezainfekowanymi zwierzętami otrzymają 100 proc. rekompensaty, podczas gdy ci z norkami, u których stwierdzono zakażenie, otrzymają mniej. Ma to zachęcić rolników do zapobiegania infekcjom.

Dania jest jednym z największych eksporterów norek na świecie i produkuje około 17 milionów futer rocznie. Kopenhagen Fur, spółdzielnia 1,5 tys. duńskich hodowców, odpowiada za 40 proc. światowej produkcji. Większość eksportu trafia do Chin i Hongkongu.

Naukowcy wciąż badają, w jaki sposób norki zostały zakażone i czy mogą przenosić wirusa na ludzi.

Niektóre mogły zostać zakażone przez zainfekowanych pracowników ferm.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj