Bacowie dostaną dopłaty. W Małopolsce ruszy specjalna akcja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-10-2017,12:30 Aktualizacja: 29-10-2017,12:46
A A A

W Małopolsce zinwentaryzowano cenne przyrodniczo górskie polany i łąki, których bioróżnorodność i krajobraz mają być zachowane dzięki wypasowi owiec. Chętni bacowie otrzymają dopłaty za wypas na wyznaczonych terenach. Akcja ruszy wiosną przyszłego roku i potrwa przez trzy kolejne sezony.

- Celem projektu jest utrzymanie bioróżnorodności łąk i polan oraz rozwój gospodarki pasterskiej - wyjaśnił Marek Kroczek z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. W programie ma wziąć udział kilkudziesięciu baców.

owce, wypas owiec, Stanisław Kutyna, Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku

Owce schodzą z pastwisk. Wilki dały się we znaki juhasom

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim bacowie przygotowują się do zejścia z owcami z gór - powiedział Stanisław Kutyna z Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku. Zaraz po nastaniu pierwszych przymrozków stada...

- Jesteśmy na etapie ogłaszania przetargów na usługę. Projekt zakłada dopłaty do 3 tysięcy ha terenów górskich, gdzie byłoby wypasanych łącznie 15 tysięcy owiec - dodał ekspert. W ramach akcji mają także powstać bacówki edukacyjne dla turystów.

Przyrodnicy wytypowali 80 obszarów wypasowych, na których zinwentaryzowano siedliska cennych przyrodniczo roślin.

Są to tereny położone w Popradzkim Parku Krajobrazowym, Południowomałopolskim Obszarze Chronionego Krajobrazu oraz obszarów Natura 2000 zlokalizowanych na tych obszarach.

- Ze wstępnego rozeznania wynika, że są chętni bacowie, którzy podejmą się tego zadania. Zostaną oni wyłonieni w drodze przetargu na usługę wypasu. Przetarg zostanie rozstrzygnięty w połowie stycznia przyszłego roku - zaznaczył Kroczek.

Jak wyjaśnił przyrodnik, wypas owiec ma duże znaczenie dla zachowania bioróżnorodności i zachowania krajobrazu.

refundacja kosztów zakupu jagniąt i owiec, jałówki, producenci mleka, arr, ministerstwo rolnictwa

Można dostać refundację kosztów zakupu jagniąt, owiec i jałówek

Do 31 lipca rolnicy mogą ubiegać się o refundację kosztów zakupu jagniąt lub owiec, jałówek hodowlanych ras mlecznych, a także o pomoc z powodu mniejszej sprzedaży mleka - poinformował resort rolnictwa. Wnioski o refundację części...

- Prowadzenie wypasu zapewni zachowanie otwartych hal i polan, niezarastanie ich w rytmie sukcesji przyrodniczej, dzięki czemu zwiększa się bioróżnorodność na łąkach. Wieloletnie badania naukowe wykazały, że polany, na których prowadzony jest wypas charakteryzują się większą ilością gatunków roślin, w tym bardzo dużym odsetkiem roślin chronionych i rzadkich - wyjaśnił Kroczek.

Oprócz wpływu na przyrodę i krajobraz, akcja ma także znaczenie dla podtrzymywania i wspierania kultury pasterskiej, która ukształtowała się przez wiele wieków na obszarach górskich.

Szacuje się, że w Polsce jest hodowanych około 200 tys. owiec. Liczba zwierząt drastycznie spadła na początku lat 90. ub. w. Jeszcze w latach 80. tylko na Podhalu hodowano ok. 5 mln owiec.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu