Unia zniosła zakaz importu drobiu z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2020,11:15 Aktualizacja: 26-02-2020,11:30
A A A

Unia Europejska podjęła pozytywną dla Ukrainy decyzję o wstrzymaniu importu mięsa jedynie z relatywnie niewielkiego obszaru wokół ogniska grypy ptaków. Bruksela uznała tym samym regionalizację.

Wspólnota zawiesiła dostawy mięsa z całego terytorium naszych wschodnich sąsiadów, gdy 20 stycznia tamtejsze służby zgłosiły do OIE ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie położonym w obwodzie winnickim.

ptasia grypa, ferma kaczek, Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Grypa ptaków na granicy województw

- W gospodarstwie położonym na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego stwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków - poinformował Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Wybito siedem tysięcy kaczek. Obszar zagrożony wykracza...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że trzy dni później firma MHP zaprzestała eksportu mięsa drobiowego z zakładów posiadających zezwolenia Komisji Europejskiej na sprzedaż na unijny rynek.

Decyzja UE wywoła natychmiastową reakcję Kijowa. Wyrażono zaniepokojenie zastosowanymi przez Unię restrykcjami mając na uwadze dotychczasowe wyniki negocjacji handlowych i wdrażanych procedur weterynaryjnych równoważnych z warunkami obowiązującymi we Wspólnocie.

Ukraińskie służby weterynaryjne podjęły wszelkie możliwe kroki zmierzające do ponownego otwarcia rynku UE i osiągnięcia porozumienia w sprawie uznania zasad podziału na strefy. W zadziwiająco krótkim czasie, Ukrainie udało się wynegocjować korzystne dla siebie warunki.

Decyzja nie została jednak podjęta jednogłośnie - część państw UE głosowała przeciw, wyrażając niezadowolenie ze współpracy z naszym wschodnim sąsiadem w innych kwestiach - podaje KIPDiP.

ptasia grypa, Krzysztof Niemczuk, Instytut Weterynaryjny w Puławach

Mijają tygodnie, a nadal nie wiadomo skąd wziął się wirus

- Wirusa grypy ptaków przenoszą dzikie ptaki, w Polsce grypa zaatakowała kilkanaście stad drobiu, ale znaleziono zaledwie jednego dzikiego zakażonego ptaka - mówi Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach....

Władze w Kijowie - w ramach umowy stowarzyszeniowej - zobowiązały się do wdrożenia w perspektywie kilku lat równoważnych warunków do norm obowiązujących w UE w zakresie produkcji rolnej.

Zmienić się ma m.in. prawodawstwo w obszarach bezpieczeństwa żywności i pasz oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Ukraina jest trzecim największym dostawcą kurczaków spośród państw trzecich na rynek Wspólnoty.

W 2018 roku dostarczyła do UE ponad 123 tys. ton mięsa drobiowego, a przed rokiem ten wynik osiągnęła już po 11 miesiącach.

Chwilowe zablokowanie importu mięsa drobiowego z Ukrainy było jednym z kluczowych czynników korzystnie wspierających ceny skupu żywca brojlerów kurzych w ostatnich tygodniach na rynku polskim - informują eksperci izby.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu