Spada tempo wzrostu eksportu drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
10-10-2016,13:35 Aktualizacja: 11-10-2016,16:04
A A A

Polski eksport drobiu od lat systematycznie rośnie, ale w pierwszej połowie br. tempo wzrostu wywozu osłabiło się. Wolumen sprzedaży żywca, mięsa, podrobów i przetworów zwiększył się o 15 proc. do 531 tys. ton, ale jego wartość tylko o 7 proc. do 988 mln euro.

W pierwszym półroczu 2015 r. dynamika wzrostu wpływów z eksportu była znacznie wyższa i wyniosła 22 proc. Dodatnie saldo w handlu zagranicznym tym gatunkiem mięsa w pierwszych sześciu miesiącach br. wyniosło ok. 863 mln euro i było o 8 proc. wyższe wyższe w skali roku. Średnia jednostkowa wartość sprzedaży obniżyła się natomiast o 6,2 proc. do 1,86 euro za kilogram.

drób, mięso kurcząt, brojlery kurcząt, eksport drobiu, produkcja drobiu

Rekordowe wstawienia brojlerów kurcząt

W sierpniu pobity został rekord wstawień brojlerów kurcząt, który pierwszy raz w historii przekroczył 100 mln i wyniósł 100,2 mln sztuk. To o 16 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej - informuje GUS.   Świadczy...

Wpływ na to miał spadek cen drobiu na rynku światowym z powodu nadpodaży. Największy udział w sprzedaży na rynki zagraniczne miało mięso i podroby drobiowe, wolumen wysyłek zwiększył się przez rok o 16 proc. do ok. 468 tys. ton, a wartość poszła w górę o 8 proc. do 826 mln euro - informuje FAMMU/FAPA.

Największymi odbiorcami polskich towarów były tradycyjnie państwa UE, a wśród nich dominowały Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Holandia i Czechy. Głównymi rynkami zbytu z grona krajów trzecich były Hongkong, Chiny, Benin i Ukraina.

Na rynek azjatycki wysyłaliśmy przede wszystkim mrożone elementy kurcząt i indyków: skrzydła, nogi i podudzia. Bardzo dobry rezultat uzyskano w eksporcie żywca drobiu, którego wartość zwiększyła się o 19 proc. do 45 mln euro.

Wielkość polskiego importu sektora drobiu w pierwszej połowie br. wyniosła 73,6 tys. ton i była o 3 proc. wyższa niż rok wcześniej, natomiast wartość zwiększyła się o 6 proc. do 125,2 mln euro.

W strukturze przywozu dominował żywiec drobiowy, wolumen i wartość dostaw nie uległy zmianie w ciągu roku (49,9 tys. ton za 75,3 mln euro). Najważniejszymi dostawcami żywca drobiowego do Polski były Niemcy, Holandia, Czechy i Słowacja.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu