Skandal z fipronilem wstrząsnął Europą. Hodowcy czują się oszukani

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2017,13:20 Aktualizacja: 13-08-2017,13:24
A A A

Skandal z zakazanym w produkcji żywności fipronilem objął także gospodarstwa ekologiczne w Holandii - około dwudziestu hodowców kur niosek czuje się oszukanych przez firmę, która środek do dezynsekcji z fipronilem sprzedała im jako całkowicie naturalny.

- Hodowcy biologiczni czują się oszukani przez firmę ChickFriend, która sprzedała im produkt (który miał być) czysty i naturalny - powiedziała w piątek Miriam van Bree z holenderskiej organizacji skupiającej gospodarstwa biologiczne Bionext.

skażone jaja, afera z jajami, fipronil, kury, drób, komisja europejska, Vytenis Andriukaitis

Będzie spotkanie na wysokim szczeblu w sprawie skandalu z jajami

Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności poinformował w piątek, że 26 września dojdzie do spotkania przedstawicieli państw członkowskich, których dotyczy skandal z jajami skażonymi fipronilem. Skandal,...
Powiedziała, że ekologiczni hodowcy drobiu zwrócili się do tej firmy o środek do walki z atakującym ptaki roztoczem znanym jako ptaszyniec kurzy. Miał to być całkowicie naturalny produkt zawierający olejek z eukaliptusa i mentol. Tymczasem okazało się, że ChickFriend dostarczył środek na bazie fipronilu, który jest w Unii Europejskiej dozwolony w hodowli zwierząt domowych, ale zakazany w produkcji żywności.

Sprawa dotyczy około dwudziestu gospodarstw ekologicznych. - Hodowcy robią wszystko, by uzyskać jajka jak najczystsze i jak najzdrowsze, produkowane w sposób zrównoważony. Są z tego dumni. A dziś okazało się, że ich jajka są skażone pestycydem, to ogromne rozczarowanie - powiedziała van Bree.

Skażone fipronilem jaja pochodzące z ferm w Holandii, Belgii, Niemczech i Francji wykryto w 15 krajach Unii Europejskiej i dwóch spoza niej; trafiły one też do Polski - poinformowała w piątek Komisja Europejska.

skażone jaja, afera z jajami, fipronil, kury, drób, Główny Inspektorat Sanitarny

W Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformował, że w Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem, ale nie trafiły one do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego...
Zarówno w Belgii, jak i Holandii doszło w czwartek do rewizji w związku ze skażeniem.

Media podały, że w ramach śledztwa holenderscy śledczy zatrzymali dwie osoby z firmy ChickFriend, które są podejrzane o stworzenie zagrożenia dla zdrowia publicznego. W obu krajach śledztwo karne dotyczy kilkudziesięciu ferm, gdzie prawdopodobnie został użyty fipronil.

Pestycyd ten ma za zadanie zwalczać wszy, kleszcze i roztocza. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA