W Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2017,10:45 Aktualizacja: 11-08-2017,12:27
A A A

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformował, że w Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem, ale nie trafiły one do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości.

"Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj ugotowanych na twardo została dostarczona do odbiorców na terenie województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego" - napisał rzecznik.

skażone jaja, afera z jajami, fipronil, kury, drób, eksport jaj z polski

Polska korzysta na aferze ze skażonymi jajami

Polska jest jednym z większych producentów jaj w UE. Afera ze skażonymi jajami sprzyja naszemu eksportowi. Ceny poszły w górę nawet o 25 proc. - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. 1...

Dodał, że Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła natychmiastowe działania w celu dotarcia do wszystkich odbiorców.

"Z otrzymanych dotychczas wyników kontroli wynika, że jaja zostały zablokowane w obrocie i nie będą użyte do dalszego przetwórstwa. Jaja te nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości (ok. 40 tys. szt.)" - zaznaczył.

1 sierpnia belgijska agencja ochrony żywności AFSCA poinformowała, że produkowane w tym kraju jajka mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia stężenie szkodliwej substancji - fipronilu.

Następnie okazało się, że AFSCA odnalazła substancję w jajkach już na początku czerwca i przez prawie dwa miesiące nie powiadomiła o tym opinii publicznej ani nie przekazała informacji do centrum ostrzegania Komisji Europejskiej. KE poinformowała, że o sprawie dowiedziała się 20 lipca.

skażone jaja, afera z jajami, belgia, holandia, fipronil

Władze Holandii od dawna wiedziały o skażonych jajach. Belgia oskarża sąsiada

Denis Ducarme, belgijski minister rolnictwa oświadczył w środę, że władze Holandii już w listopadzie 2016 roku wiedziały o skażeniu jaj środkiem owadobójczym fipronil w kraju, ale nie poinformowały o tym europejskich partnerów. Według...

W wyniku afery zamknięto setki farm, a sprzedaż dziesiątków milionów jaj została wstrzymana. Obecność fipronilu stwierdzono też w jajkach z Holandii. Skażone jaja trafiły również do Niemiec.

Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności poinformował w piątek, że chce, by doszło do spotkania na wysokim szczeblu przedstawicieli państw członkowskich, których dotyczy skandal z jajami skażonymi fipronilem. Data nie jest jeszcze ustalona, ale miałoby do niego dość jak tylko znane będą wszystkie fakty dotyczące skażenia jaj fipronilem.

Skandal, który zatacza coraz szersze kręgi dotyczy jak na razie 12 państw. W jego rezultacie miliony jaj wycofano z półek głównie w Niemczech, Belgii i Holandii, ale wykryto je także we Francji, Szwajcarii, Szwecji, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii i na Słowacji, choć nie wszędzie trafiły do sprzedaży w sklepach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu