Radzą, jak walczyć z ptasią grypą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2017,9:35 Aktualizacja: 11-03-2017,11:59
A A A

Jednym z najważniejszych zadań Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej jest wspieranie branży drobiarskiej i dbanie o jej rozwój. Obecne działania - co zrozumiałe - koncentrują się na problemach związanych z występowaniem w Polsce grypy ptaków.

Od końca ubiegłego roku KRD-IG jest inicjatorem wielu spotkań, podczas których analizowana jest bieżąca sytuacja oraz podejmowane są działania, które mają ograniczyć skutki występowania tej groźnej choroby u drobiu.

jaja wolnowybiegowe, jaja, jaja klatkowe, drób, kury, ptasia grypa, bioasekuracja

Kury mogą wychodzić na zewnątrz. Producenci jaj nie stracą

Kury nioski oraz brojlery utrzymywane w wolnowybiegowym systemie chowu mogą być wypuszczane na zewnątrz pod warunkiem przebywania w wolierach lub miejscach zadaszonych z ogrodzeniem sięgającym do krawędzi dachu. Tak wynika z interpretacji...

Efektem akcji jest m.in. przygotowanie materiałów edukacyjnych będących zbiorem zasad postępowania w celu zabezpieczenia fermy przed możliwością zakażenia ptaków wirusem. Materiały w postaci czytelnych infografik stworzone przez ekspertów pokazują, jak krok po kroku należy zachowywać się w obiektach i ich otoczeniu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby.

Zasady bioasekuracji zostały zobrazowane i opisane na przykładzie mniejszego gospodarstwa, gdyż właśnie przebywające w nich ptaki są najbardziej narażone na kontakt z wirusem. Infografiki ułożono w formie plakatu, dzięki czemu każdy będzie mógł go umieścić w miejscu widocznym dla jak największej liczby osób. Pierwszy nakład wyniesie ponad 10.000 egzemplarzy.

KRD-IG bierze ponadto regularnie udział w spotkaniach (m.in. z przedstawicielami resortu rolnictwa oraz sejmowej i senackiej komisji rolnictwa) poświęconych grypie ptaków, by przeciwdziałać szerzeniu się wirusa i przekazywać najważniejsze informacje hodowcom, producentom i przetwórcom drobiu. Eksperci izby - z Aleksandrą Poradą, lekarzem weterynarii na czele - służą stałym wsparciem i doradztwem dotyczącym ptasie grypy.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu