Na walkę z ptasią grypą miliony złotych wydano z naruszeniem prawa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2019,13:45 Aktualizacja: 21-05-2019,13:53
A A A

Ponad połowa środków, przeznaczonych na walkę z rozprzestrzenianiem się zachorowań drobiu na ptasią grypę, była wydawana z naruszeniem prawa - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

Kontrola wykazała, że od stycznia 2016 r. do września 2018 r. tylko w pięciu województwach: lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, małopolskim i podkarpackim wojewodowie oraz Inspekcja Weterynaryjna podejmowali właściwe działania. Stwierdzono jednak wiele nieprawidłowości.

ptasia grypa, kaczki, migracja ptaków, wirus ptasiej grypy

Ptasia grypa migruje razem z ptakami. Wirusa wykryto w Bułgarii

Wirus ptasiej grypy zaatakował kaczki utrzymywane w wiosce w centrum Bułgarii. To już drugie ognisko w tym kraju w 2019 roku. Choroba jest prawdopodobnie przenoszona przez migrujące ptaki. Wszystkie kaczki, jak informuje TVP 1, zostały poddane...

"Inspekcja Weterynaryjna naruszała bowiem zasady właściwego gospodarowania środkami finansowymi, zaciągając na walkę z chorobą wielomilionowe zobowiązania, choć nie było tych pieniędzy w jej budżecie. Inspekcja - kierując się nadrzędnym dobrem jakim jest szybkie zwalczenie choroby - zawierała z firmami zewnętrznymi umowy na ubój, utylizację i dezynfekcję, pomimo że nie miała takich uprawnień" - poinformowała NIK w komunikacie.

Zdaniem kontrolerów, głównym powodem powstania nieprawidłowości finansowych było to, że powiatowe inspektoraty weterynarii, które mają w sytuacji wystąpienia choroby zakaźnej drobiu najwięcej obowiązków, zbyt długo czekały na pieniądze potrzebne do walki z rozprzestrzenianiem się grypy ptaków.

Według NIK, nieprawidłowości finansowe, dotyczące przypadków, w których konieczne było podjęcie natychmiastowych działań w obszarach zapowietrzonych, wystąpiły w siedmiu na dziewięć kontrolowanych powiatowych inspektoratach weterynarii.

Jak ustaliła NIK, z naruszeniem prawa wydano w ten sposób w kontrolowanych województwach 66,6 mln zł, czyli 58 proc. wydatków przeznaczonych tam na walkę z grypą ptaków.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA