Liczba ognisk wciąż rośnie, podobnie jak ubijanego drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-05-2021,15:55 Aktualizacja: 04-05-2021,15:54
A A A

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołane podtypem wirusa H5N8 nr 246 - 272 stwierdzono w województwie mazowieckim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i lubelskim.

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w dniach od 21 do 28 kwietnia stwierdzono 27 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce. Zabiciu i utylizacji z tego tytułu poddanych zostanie 1 186 689 sztuk drobiu.

Ogniska stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Andrzej Danielak, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, grypa ptaków, pandemia koronawirusa

Grypa ptaków przynosi miliardowe straty drobiarzom

Eksport polskiego drobiu w 2020 roku spadł pod względem wartości po raz pierwszy od 11 lat. Wpływ na to miały dwie epidemie - koronawirusa, który pozamykał granice oraz sektor gastronomiczny, a także grypy ptaków. Krajowi drobiarze...

HPAI w na Mazowszu i w Wielkopolsce

Grypa ptaków w woj. mazowieckim została stwierdzona w 11 gospodarstwach. Są to ogniska HPAI numer 246, 247, 248, 249, 250, 261, 262, 266, 269, 270 i 271. Zostały one potwierdzone w stadach indyków, kur, kaczek i gołębi, łącznie w liczbie 864 064 sztuk.

Ogniska grypy ptaków na Mazowszu potwierdzono w powiatach żuromińskim (5), mławskim (4), ostrowskim (1) i płockim (1).

Największe ognisko na Mazowszu wybuchło w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 504 949 kur zlokalizowanym w miejscowości Chodubka w gminie Kluczbork w powiecie żuromińskim.

Grypa ptaków w woj. wielkopolskim została stwierdzona w 7 gospodarstwach. Są to ogniska HPAI numer 251, 259, 260, 265, 267, 268 i 272. Zostały one potwierdzone w stadach gęsi, indyków i kaczek, w łącznej liczbie 195 020 sztuk.

Ogniska grypy ptaków w woj. wielkopolskim potwierdzono w powiatach kępińskim (1), ostrowskim (3) oraz ostrzeszowskim (3).

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, KIPDiP, hodowcy drobiu

Drobiarstwo potrzebuje wsparcia. Inaczej czeka je katastrofa

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwróciła się do ministra rolnictwa o uruchomienie nadzwyczajnych mechanizmów wsparcia dla polskiego drobiarstwa. KIPDiP uważa, że bez publicznej pomocy branża może sobie nie poradzić, co...

Największe ognisko w Wielkopolsce wybuchło w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 73 800 indyków zlokalizowanym w miejscowości Gałązki Wielkie w gminie Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim.

Warmia i Mazury, Pomorze oraz Lubelszczyzna

HPAI w woj. warmińsko-mazurskim została stwierdzona w 5 gospodarstwach. Są to ogniska numer 252, 253, 254, 255 i 264. Zostały one potwierdzone w stadach gęsi, indyków i kur, w łącznej liczbie 110 648 sztuk.

Ogniska grypy ptaków w woj. warmińsko-mazurskim potwierdzono w powiatach działdowskim (2), nowomiejskim (1) oraz iławskim (2).

Największe ognisko w woj. warmińsko-mazurskim wybuchło w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 36 978 indyków zlokalizowanym w miejscowości Kantowo w gminie Kisielice w powiecie iławskim.

HPAI w woj. pomorskim została stwierdzona w 3 gospodarstwach. Są to ogniska numer 256, 257 i 263. Zostały one potwierdzone w stadach kur i kaczek, w łącznej liczbie 16 922 sztuk.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, KIPDiP, hodowcy drobiu

Hodowcy drobiu na skraju bankructwa, a odszkodowań nie ma

Grypa ptaków w tym roku wyjątkowo mocno dotyka hodowców drobiu w Polsce. Wielu z nich wskutek wybuchu choroby w ich stadzie znalazło się na krawędzi bankructwa. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że zdaniem wielu...

Po jednym ognisku grypy ptaków w woj. pomorskim potwierdzono w powiecie sztumskim, lęborskim i kartuskim.

Największe ognisko w woj. pomorskim wybuchło w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 16 826 kaczek zlokalizowanym w miejscowości Węsiory w gminie Sulęczyno w powiecie kartuskim.

Ognisko HPAI w woj. lubelskim nr 258 zostało stwierdzone w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 35 zwierząt w tym kury, perlice i przepiórki, zlokalizowanym w miejscowości Gołąb w gminie Puławy w powiecie puławskim.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE.

Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ogniska ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu